Aneksja Białorusi przez Rosję to kwestia dni? Łukaszenka i Putin we wspólnej modlitwie „o integrację”

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru
Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru

Choć obecnie podstawowym tematem, w którym pada nazwa Białorusi to oczywiście Igrzyska Europejskie, nie należy zapominać o politycznych aspektach. Te wskazują wyraźnie, że aneksja Białorusi jest praktycznie pewna i pozostaje kwestią nie miesięcy, a tygodni.

Już kilka dni temu informowaliśmy o słowach wypowiadanych przez premiera Białorusi, Siergieja Rumasema. Agencja BelTA cytowała wówczas polityka, który podczas spotkania „negocjacyjnego” miał powiedzieć, że większość kwestii związanych z programem integracyjnym Państwa Związkowego została juz ustalona.

Teraz, w tle wspomnianych Igrzysk Europejskich prezydenci obydwu krajów, a więc Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka przeprowadzają ostatnie rozmowy, które jak się możemy domyślać, przesądzą o szczegółach aneksji.

My się spotkamy i porozmawiamy na ten temat i wiele innych. A kiedy w waszej ojczyźnie odbędzie się Forum Regionów (w połowie lipca w Petersburgu), pojedziemy na Wałaam, modlić się do Monastyru Wałaamskiego. I tam omówimy dalej integrację. Takie są plany – mówił prezydent Łukaszenka.

Właśnie wspomniane „modlitwy” są zdaniem ekspertów zapowiedzią ostatecznego rozwiązania kwestii „pełnej integracji w ramach Państwa Związkowego”. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Białorusi pogodził się ze swoim losem i obecnie sam stara się jak najszybciej dokończyć negocjacje, aby uratować strzępy niezależności władzy.

Źródło: Belta.by / NCzas.com