Od jutra w Polsce zacznie się prawdziwe PIEKŁO. Nadciąga fala upałów, która będzie zabijać [PROGNOZA POGODY]

Termometr i mapa nadchodzących upałów w Europie. / foto: pixabay/wxcharts.com
Termometr i mapa nadchodzących upałów w Europie. / foto: pixabay/wxcharts.com

Do uderzenia gorąca, jakiego od dawna w Polsce nie obserwowaliśmy, pozostała zaledwie doba. Jeszcze w niedzielę mamy całkiem przyjemną aurę i choć jest ciepło, to jeszcze nie upalnie. Jednak już od poniedziałku będzie naprawdę gorąco, a apogeum upałów prognozowane jest na drugą połowę tygodnia.

Za nami okres naprawdę wysokich temperatur w całej Polsce. Po lekkim weekendowym ochłodzeniu, kiedy mogliśmy odetchnąć, przyszły tydzień upłynie pod znakiem jeszcze większych upałów, jakich nie było od kilkunastu lat.

O ile jeszcze w niedzielę popołudniu termometry wskazują około 25 stopni Celsjusza, ale od jutra temperatura w wielu miejscach Polski ma przekraczać 30 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach będzie jedynie cieplej, nie prognozuje się także opadów deszczu.

Już we wtorek w najcieplejszych miejscach kraju termometry będą pokazywać 32 stopnie Celsjusza, jednak odczuwalna temperatura ma być znacznie wyższa. W środę najchłodniej na Podlasiu – tam 26 stopni w cieniu, najcieplej na Dolnym Śląsku, gdzie termometry będą wskazywać 36 stopni Celsjusza.

W drugiej połowie tygodnia Polska, podobnie jak cała Polska znajdzie się pod wpływem ciepłych mas powietrza znad północnej Afryki. temperatury rzędu 38-39 stopni Celsjusza prognozowane są dla większości terenów Polski.

Tak wysokie temperatury sprawiają, że pojawiają się porównania do sytuacji kryzysowej sprzed kilkunastu lat. Wówczas w wakacje 2003 roku wysokie temperatury, które utrzymywały się przez ponad tydzień, przyczyniły się do śmierci ponad 50 tysięcy osób w całej Europie.

Źródło: wp.pl