Szok i niedowierzanie! Dobrobyt Polaków spada. Ceny rosną, a miejsc pracy nie przybywa. Jak to możliwe?

Mem:
Mem: "Kiedy udało Ci się zrealizować Twój plan gospodarczy". / foto: Facebook
REKLAMA

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, gwałtownie spada. Odpowiedzialne są za to głównie wyższe koszty życia i trudności na rynku pracy.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podaje, że wskaźnik dobrobytu spadł w czerwcu w stosunku do maja i jest to trzeci miesiąc z rzędu pogarszających się statystyk.

REKLAMA

Najbardziej dotkliwa jest inflacja, a w szczególności wzrost cen żywności, który odczuwa zdecydowana większość konsumentów. Według danych GUS, inflacja w Polsce zwiększyła się do 2,4 proc.

Ceny rosną najszybciej od 2017 roku. Sama tylko żywność, która stanowi większość codziennych zakupów, w maju była droższa średnio o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przy czym, na niektóre produkty zaczynamy wydawać już bajońskie sumy: chleb i cebula zdrożały o 50 proc., kapusta – o 70 proc., zaś za ziemniaki płacimy o 24 proc. więcej niż miesiąc temu i o 138 proc. więcej niż przed rokiem.

GUS odnotowuje w przypadku warzyw średnią podwyżkę w skali roku aż o 22,6 proc. Niewiele mniej, bo prawie o 20 proc. droższy jest cukier.

Wskaźnik dobrobytu obniża się też za sprawą trudności pojawiających się na rynku pracy. Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskazują, że nowych miejsc pracy nie przybywa już tak szybko jak przed rokiem i zatrudnienie w kwietniu i maju br. zmniejszyło się o ponad 13 tys. etatów. Jest to tym bardziej niepokojące, że wraz ze wzmożonym popytem na prace sezonowe zatrudnienie zwykle rośnie.

Zatrważającą diagnozę stawiają ekonomiści Banku Pekao SA: dane GUS wpisują się w oczekiwane w średnim terminie wyhamowanie tendencji wzrostowej liczby etatów w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej, przy osłabieniu popytu na pracę, w konsekwencji spowalniającej gospodarki.

Czas propagandy sukcesu polskiego rządu się skończył.

Źródło: money.pl

REKLAMA