Donald Trump spotka się z Putinem i prezydentem Chin. Ale to nie koniec planów amerykańskiego prezydenta na szczyt G20

Donald Trump, Wladimir Putin, Xi Jinping. / fot. Wikipedia/Kremlin/Flickr
Donald Trump, Wladimir Putin, Xi Jinping. / fot. Wikipedia/Kremlin/Flickr

Przed Donaldem Trumpem pracowity okres. Zapowiedział co najmniej osiem bilateralnych spotkań podczas szczytu G20, który w dniach 28 i 29 czerwca odbędzie się w Osace w Japonii. Amerykański prezydent będzie rozmawiał m.in. z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Trump zapowiedział, że z Putinem ma zamiar rozmawiać o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności o działaniach Iranu oraz o wojnie domowej w Syrii. W trakcie spotkania poruszone mają być także relacje Rosji z Ukrainą.

Prezydent USA w Osace ma spotkać się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Chin Xi Jinpingiem, saudyjskim następcą tronu księciem Muhammadem ibn Salmanem, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, premierami: Indii Narendrą Modim, Australii Scottem Morrisonem i Japonii Shinzo Abe.

Po zakończeniu szczytu w Osace Trump wybiera się do Korei Południowej, gdzie być może odwiedzi strefę zdemilitaryzowaną, oddzielającą obydwie Koree. Nie ma jednak w planach, jak poinformował Biały Dom, spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Źródło: PAP