Plaga kradzieży w polskich sklepach! Straty sięgają kilku miliardów złotych rocznie

Włamanie / fot. Pixabay
Włamanie / fot. Pixabay

Roczne straty z powodu kradzieży w polskich sklepach sięgają 1,7 mld euro. Największe szkody notują sklepy spożywcze, najmniejsze – z elektroniką.

W 11 krajach Europy, w tym Rosji, kwota strat przekracza 49 mld euro – wynika z raportu „Bezpieczeństwo w handlu detalicznym w Europie: wykraczając poza straty”.

Kwota strat przekraczająca 49 mld euro oznacza 2,05 proc. rocznego obrotu całego sektora handlu detalicznego – obliczana jako suma wartości strat w towarach (1,44 proc. obrotu) i wydatków na zabezpieczenia (0,61 proc.).

W skali całego kontynentu największe straty odnotowały sklepy spożywcze (2,0 proc.) i odzieżowe (1,4 proc.), najmniejsze – sklepy z elektroniką (0,4 proc.), kosmetykami (0,5 proc.) i sprzętem sportowym (0,7 proc.).

W raporcie podkreślono, że wartość strat w towarach uwzględnia nie tylko kradzieże zewnętrzne i wewnętrzne, ale również błędy administracyjne, niewłaściwe używanie towarów i marnotrawstwo.

Straty w towarach ponoszone przez sklepy w Polsce szacuje się na 1,1 mld euro rocznie, natomiast wydatki sklepów na zabezpieczenia to 0,6 mld euro. Największa część tej kwoty przypada na sklepy spożywcze i markety typu cash&carry, na kolejnych miejscach znajdują się domy towarowe (12,4 proc.) oraz stacje benzynowe (9,3 proc.).

Najczęstszą przyczyną w Polsce strat w towarach są kradzieże sklepowe, rabunki i kradzieże z włamaniem. Połowa badanych właścicieli sklepów z naszego kraju stwierdziła, że kradzieże sklepowe to jedyny typ kradzieży zewnętrznych, wykazujący tendencję wzrostową. Liczba rabunków jest raczej stabilna, a liczba włamań spada.

Najwięcej przestępstw przypada na sektor spożywczy – 50,4 proc. zdarzeń zarejestrowanych w Polsce. Najczęstszą metodą działania złodziei pozostaje „łap i uciekaj”, ale coraz częściej stosowane są również torby „zakłócające”, które uniemożliwiają wykrycie oznakowanych produktów przez starsze modele technologii EAS.

Przestępcy w Polsce zwykle działają sami – 53,9 proc. Przestępstwa dokonywane przez gangi liczące co najmniej trzy osoby zdarzają się znacznie rzadziej – 5,2 proc. (w niemal wszystkich badanych krajach – średnio 11 proc.).

W całym 2018 roku popełniono w Polsce 795.976 przestępstw, a niemal pięcioprocentowy spadek (-4,8%) odnotowano w kategorii siedmiu najważniejszych przestępstw, najbardziej dokuczliwych dla obywateli. O niemal 40 proc. wzrosła natomiast liczba przestępstw popełnionych przez cudzoziemców. W 2017 roku obcokrajowcy popełnili w Polsce łącznie 6264 przestępstwa – czyli prawie o 1,7 tys. więcej niż w roku poprzednim (kiedy odnotowano ich 4580). W porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat to wzrost o 2,8 tys.
Blisko połowę spośród wszystkich nadużyć stanowiły te o charakterze kryminalnym – przybyło m.in. kradzieży i włamań.

Źródło: PAP / policja.pl