Polacy uważają, że polski rząd wydaje za dużo i zadłuża Polskę! Zwolennicy partii rządzącej nadal jednak chcą socjalu

Mateusz Morawiecki i pieniądze (kolaż). / foto: PAP
Mateusz Morawiecki i pieniądze / foto: PAP

Większość Polaków ma poczucie, że koszty życia w Polsce w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosły. Uważa tak 87 proc. uczestników badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. 

Ponad połowa sądzi, że rząd powinien redukować zadłużenie i zmniejszać wydatki socjalne typu 500 plus, wyprawka plus, czy dodatkowa emerytura. Wśród osób o takich poglądach brakuje jednak wyborców PiS.

Zdecydowana większość Polaków uważa jednocześnie, że ceny produktów i usług w Polsce rosną zbyt szybko. O bardzo silnym wzroście w ciągu ostatniego roku mówi 54 proc., a o tym, że „wzrosły trochę” – 33 proc.

O wzroście kosztów życia przekonanych jest 87 proc. naszych rodaków. Tylko 8 proc. badanych uważa, że ceny produktów i usług zmniejszyły się, a 5 proc. – że się nie zmieniły.

Poczucie, że koszty życia wzrosły (trochę lub bardzo), w podobnym stopniu mają zarówno sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, jak również Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (87 proc. kontra 88 proc.). Warto jednak pamiętać, że na tle innych państw UE Polska nadal jest krajem tanim.

71 proc. Polaków jest zdania, że polski rząd obecnie wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę. Są wśród nich zarówno wyborcy PO, Nowoczesnej, jak i PiS. Zwolennicy partii rządzącej chcą natomiast, aby rząd wydawał na nich jeszcze więcej, niż do tej pory, dając upust rozbudzonym apetytom przez nadmierny socjalizm państwa.

Źródło: innpoland.pl