Co dalej z Kukiz’15? Rzymkowski zdradza szczegóły

Paweł Kukiz. Foto: PAP/Paweł Supernak
Paweł Kukiz. Foto: PAP/Paweł Supernak

Nie zakładamy możliwości samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych – powiedział w Radiu Zet wiceszef klubu Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Jak dodał, negocjacje ws. formuły startu ugrupowania prowadzi jednoosobowo lider ruchu Paweł Kukiz.

W ubiegłym tygodniu szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował na antenie Radia Kraków, że posłowie z ruchu Kukiz’15 proszą o przyjęcie ich do klubu PiS. „Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, czy jakoś podtrzymywać istnienie Kukiz’15, czy zgodzić się na to, że część jego aparatu politycznego, w tym posłowie, przejdzie do nas” – powiedział wówczas Terlecki.

Pytany w środę w Radiu Zet, kiedy odchodzi do Prawa i Sprawiedliwości, Rzymkowski odparł: „Nie wiem, czy w ogóle”. Podkreślił, że spotyka się z „tego typu sugestiami w przestrzeni publicznej”, odkąd jest parlamentarzystą.

Dopytywany, w jakiej formule Kukiz’15 wystartuje do wyborów parlamentarnych, Rzymkowski podkreślił, że decyduje o tym Paweł Kukiz. „Jednoosobowo prowadzi te negocjacje, jednoosobowo będzie podejmował te decyzje” – dodał. „Ja tylko i wyłącznie obserwuję (…) media, obserwuję wpisy Pawła Kukiza w mediach społecznościowych, mogę się tylko i wyłącznie domyślać, spekulować” – wskazał. Na pytanie, czy w takim razie jest to lider, który niczego nie konsultuje ze swoim zapleczem i czy nie jest to forma dyktatury, Rzymkowski odparł, że „jeśli wszyscy się zgodzili, że jest jedna osoba wskazana do negocjacji i jest to lider ugrupowania”, to on „nie nazwałby tego dyktaturą”.

W rozmowie padło też pytanie o możliwość wspólnego startu z PiS i scenariusz, zgodnie z którym w przypadku odmowy Kukiz’15 PiS sięgnie po posłów z tego klubu i uniemożliwi mu samodzielny start. „Ja w ogóle uważam, że w tej chwili samodzielny start jest wykluczony i my nie zakładamy możliwości samodzielnego startu” – powiedział Rzymkowski. Pytany, czy możliwy jest start z PSL, Rzymkowski podkreślił, że „wszystko jest możliwe”. „Negocjacje trwają” – dodał.

Rzymkowski podkreślił, że dla małych ugrupowań nadchodzące wybory parlamentarne mogą być „jednymi z najtrudniejszych”. Jak wskazywał, chodzi przede wszystkim o kalendarz wyborczy, który – w przypadku, gdy prezydent 13 sierpnia ogłosi termin wyborów na 13 października – wymaga rejestracji komitetu wyborczego do 3 września. „Zegar tyka bardzo szybko” – powiedział.

W środę RMF FM podało, że „grupa co najmniej czworga posłów Kukiz’15 chce przejść do Prawa i Sprawiedliwości i wystartować do Sejmu z list partii rządzącej”. „Największe szanse na przejście mają Tomasz Rzymkowski, ale także posłowie: Tomasz Jaskóła, Barbara Chrobak i Bartosz Józwiak” – poinformowano.

Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko, po najbliższym posiedzeniu Sejmu, które kończy się 5 lipca, ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz’15. „Posiedzenie będzie posiedzeniem programowym. Chcemy przygotować krótki, czytelny dla obywateli przekaz, co już zrobiliśmy w tej kadencji i co chcemy pokazać obywatelom” – dodał.(PAP)