Niemieccy mundurowi coraz bardziej sympatyzują z AfD

Policja niemiecka. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA
Policja niemiecka. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA

Wiceprzewodniczący niemieckiego związku zawodowego policjantów (GdP) Jörga Radka, wielu funkcjonariuszy sympatyzuje z antyimigracyjną Alternatywą dla Niemiec (Afd). Informację przekazał w rozmowie z „Rheinische Post”.

Jörg Radek w rozmowie z RP powiedział, że niemiecki rząd nie wyjaśnił funkcjonariuszom Policji Federalnej, czemu w 2015 roku i później musieli rezygnować z wykonywania swojego ustawowego obowiązku. Chodzi o zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granic.

Z tego wzięła się sympatia do AfD. Późną polityczną konsekwencją jest to, że dziś niektórzy funkcjonariusze kandydują w wyborach regionalnych do parlamentu z ramienia AfD – powiedział Radek.

Dodał również, że przez wiele lat rządów koalicji CDU/CSU-SPD policja nie doświadczyła uznania ze strony rządu. Dopiero ostatnie trzy lata sprawiły, że coś zaczęło się zmieniać. Przybyły też nowe miejsca na etaty.

Ale na odzyskanie zaufania jest już za późno – zaznaczył wiceprzewodniczący GdP.

Przychylność policjantów oraz żołnierzy wobec AfD zauważył również popularny polityk CDU Friedrich Merz. Zaapelował w weekend o podjęcie debaty na temat polityki bezpieczeństwa obecnego rządu. – CDU musi być tą partią, która bez żadnego „ale” wesprze organy bezpieczeństwa – mówił w rozmowie z „Bild am Sonntag” Merz.

Mogę definitywnie potwierdzić wypowiedź Merza. Także i mnie od dłuższego czasu niepokoi to, że coraz więcej kolegów nie czuję się reprezentowanych przez partie głównego nurtu i poszukują innych alternatyw – skomentował Radek.

Tymczasem hitem niemieckiego Internetu stała się fotografia policjanta, który miał na swoim mundurze przypięty symbol kojarzący się z antyimigracyjnymi ruchami…

Źródło: interia.pl

Reklama / Advertisement