Prokuratura weźmie się za lubelski ONR. Chodzi o wpis na Twitterze

Grafika udostępniona w usuniętym już tweecie lubelskiej brygady ONR/fot. prnt scrn Twitter ONR Brygada Lubelska
Grafika udostępniona w usuniętym już tweecie lubelskiej brygady ONR/fot. prnt scrn Twitter ONR Brygada Lubelska

Lubelska prokuratura bada sprawę wpisu Lubelskiej Brygady Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) na Twitterze dotyczącego rocznicy urodzin belgijskiego nazisty Leona Degrelle’a. Lubelski ONR umieścił zdjęcie w mundurze SS. PAP nazywa go „faszystą”.

Postępowanie wszczęte zostało w oparciu o doniesienia medialne. Prowadzone jest w kierunku przestępstwa propagowania faszyzmu – powiedział prokurator Piotr Sitarski z Prokuratury Okręgowej Lublinie.

Nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów, jak wyjaśnił Sitarski, postępowanie jest w fazie przygotowawczej. Prowadzi je Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe.

Wpis działaczy ONR

Sprawa dotyczy wpisu na koncie Lubelskiej Brygady ONR na Twitterze, poświęconego postaci belgijskiego polityka Leona Degrelle’a. Podczas II Wojny Światowej był on oficerem SS, dowodził 28. Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS „Wallonien” walczącą u boku armii niemieckiej na froncie wschodnim. Po wojnie negował holokaust, w jednym z wywiadów twierdził m.in. że komory gazowe nie istniały. Zmarł w 1994 r. w Maladze w Hiszpanii.

Wpis lubelskich działaczy ONR na Twitterze przypominał o dniu urodzin Degrelle’a. – 15 czerwca 1906 r. urodził się Leon Degrelle – jeden z największych narodowych rewolucjonistów – napisano. Dołączony był do niego cytat. – Oto prawdziwa wielka rewolucja, którą trzeba przeprowadzić. Rewolucja duchowa. Albo bankructwo epoki. Zbawienie świata spoczywa w woli dusz, które wierzą – czytaliśmy.

Leon Degrelle przedstawiony był na zdjęciu w mundurze SS. Po fali krytyki – w tym również ze strony większości największych organizacji narodowych w Polsce i został usunięty.

„Tragiczna postać”

Zarząd Główny ONR w związku z dyskusją wokół wpisu o Degrelle’u, zamieścił komentarz, w którym wskazał, że „przedwojenna działalność i twórczość tej postaci, szczególnie zagadnienia myśli politycznej dotyczące katolicyzmu oraz krytyki materializmu, kapitalizmu i liberalizmu uważamy za ciekawe i inspirujące, natomiast jego decyzję o podjęciu walki po stronie Niemiec uważamy za niezwykle tragiczną w skutkach”.

Jako polscy nacjonaliści uważamy III Rzeszę za państwo zbrodnicze, będące przyczyną wielu nieszczęść Narodu Polskiego – czytamy w komentarzu zarządu ONR.

Należy podkreślić, że faszyzm błędnie jest utożsamiany z nazizmem, który występował wyłącznie w III Rzeszy. Degrelle podczas wojny przyjął właśnie nazistowską ideologię. Wcześniej był działaczem narodowym i katolickim związanym z ruchem Christus Rex.

Źródła: PAP/nczas.com