Sondaż na temat akceptacji homoseksualizmu we Francji. Zobacz, kto nad Sekwaną nienawidzi gejów

Obrazek ilustracyjny / Wikimedia Commons
Obrazek ilustracyjny / Wikimedia Commons

Jak wynika z ostatniego sondażu  instytutu IFOP Francuzi wykazują w dłuższej perspektywie coraz większą tolerancję wobec homoseksualizmu. Nie dotyczy to jednak wszystkich kategorii populacji. Niektóre grupy społeczne gejów wprost nienawidzą. 

85% Francuzów uważa obecnie homoseksualizm za „akceptowalny sposób życia”, podczas gdy w 1975 roku było ich zaledwie 24%. Podobnie dla 42% Francuzów homoseksualizm stanowił wówczas „chorobę, z której trzeba leczyć” albo „zboczenie, które należy zwalczać”. Dzisiaj jest to odpowiednio zaledwie 8% i 7%.

Pewne kategorie populacji we Francji wyróżniają się jednak silniejszym niż inne obstawaniem przy postrzeganiu homoseksualizmu jako „choroby” lub „perwersji seksualnej”.

Chodzi zwykle o osoby o niskim poziomie społeczno-kulturowym, bez wykształcenia, o niskich zarobkach, często mieszkających na przedmieściach. Homoseksualizm odrzuca 23% z nich. Dla porównania wśród praktykujących katolików jest ich tylko 20%. Natomiast w wypadku mieszkających we Francji muzułmanów jest ich aż 63%, wskaźnik na antypodach wszystkich innych kategorii sondażowych.

Temat prześladowania homoseksualistów na imigranckich przedmieściach we Francji pojawił się ostatnio nieśmiało we francuskich mediach głównego nurtu.