Inflacja najwyższa od siedmiu lat! Ceny żywności nadal szybko rosną

Andrzej Duda w sklepie na zakupach. / fot. PAP/Grzegorz Momot
Andrzej Duda w sklepie na zakupach. / fot. PAP/Grzegorz Momot

Inflacja CPI (mierzona poprzez wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych) w czerwcu wyniosła 2,6%. To poziom najwyższy od 3 kwartału 2012 roku. Największy wpływ na wzrost cen miała żywność.

GUS opublikował tak zwany szybki odczyt inflacji (szacunek flash). Wzrost cen w czerwcu zaskoczył ekonomistów. Spodziewali się oni, że podobnie jak w maju wyniesie on 2,4%. Okazało się jednak, że ceny rosną szybciej. Wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniósł 0,3% przy oczekiwaniach na poziomie 0,1 m/m.

Największy wpływ na wzrost inflacji CPI miały ceny żywności. W czerwcu podrożała ona o 5,7%. Drożały także paliwa, których cena poszła w górę o 3%. Finalny odczyt inflacji CPI za czerwiec poznamy 14 lipca.

Rośnie także dużo ważniejszy wskaźnik, a mianowicie inflacja bazowa, która jest zdecydowanie mniej podatna na szoki podażowe bowiem eliminuje najbardziej zmienne ceny, a także takie kategorie jak żywność czy energia.

Ekonomiści oceniają, że inflacja bazowa wzrosła do poziomu 1,9% rok do roku. Dane za czerwiec zostaną opublikowane 16 lipca.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół.