Timmermans bez szans? Czechy, jako kolejny kraj odrzucają tę kandydaturę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej

Frans Timmermans. Foto: PAP/EPA
Frans Timmermans. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Frans Timmermans nie jest właściwą osobą, by jednoczyć Europę – powiedział przed szczytem UE w Brukseli premier Czech Andrej Babisz, sygnalizując swój sprzeciw wobec tej kandydatury do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Czechy to kolejny kraj, który odrzuca jego kandydaturę. 

Od początku Grupa Wyszehradzka wskazywała, że jest przeciw wyborowi kandydata wiodącego. Obawiam się, że ta osoba nie jest właściwa, aby jednoczyć Europę. W przeszłości nie był zbyt pozytywny wobec naszego regionu. Potrzebujemy geograficznej równowagi – powiedział dziennikarzom premier Czech.

REKLAMA

Wcześniej już wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini oświadczył, że rząd w Rzymie nie poprze kandydatury obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na szefa tej unijnej instytucji.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 Salvini odniósł się do medialnych spekulacji o tym, że Timmermans jest poważnym kandydatem na następcę Jean- Claude’a Junckera.

Słyszę nazwisko holenderskiego socjalisty, pana Timmermansa, jako kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Wydaje mi się, że nowa Europa powinna narodzić się w imię pracy, a nie prekariatu i polityki zaciskania pasa – powiedział włoski wicepremier.

Człowieka lewicy jako przewodniczącego Komisji Europejskiej my na pewno nie poprzemy – dodał polityk prawicowej Ligi.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji unijnych, kandydatura Timmermansa jest testowana w niedzielę na szczycie UE w Brukseli pod kątem zdobycia wystarczającego poparcia państw członkowskich do objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dla Polski i Węgier kandydatura Timmermansa jest nie do przyjęcia. Odrzucają go także Czesi i Włosi

REKLAMA