Zachodnia Afryka przyjmuje wspólną walutę. W Europie jest „euro”, a u nich będzie modniejsza nazwa

Szczyt ECOWAS Fot. Twitter
Szczyt ECOWAS Fot. Twitter

Przywódcy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) formalnie przyjęli nazwę „eco” dla swojego projektu wspólnej waluty, którą chcą wprowadzić już od 2020 roku. Nazwa nawiązuje do skrótu nazwy tej organizacji, ale też sugeruje związek z ekologią.

Prezydenci i premierzy 15 krajów Zachodniej Afryki obradowali na szczycie w Abudży w Nigerii. Nazwa „eco” dla nowej waluty została zatwierdzona w deklaracji końcowej tego spotkania.

Wprowadzenie nowej waluty do obiegu ma nastąpić w 2020 roku.

Zasada elastycznego kursu wymiany „Eko” została formalnie przyjęta przez szefów państw i rządów ECOWAS, donosi Agence France-Presse, cytując oświadczenie wydane pod koniec ich spotkania w tę sobotę w Abudży w Nigerii.

Z 15 krajów członkowskich tej organizacji w tej chwili 8 używa jako waluty franków CFA, emitowanego dla swoich byłych kolonii przez Francję i powiązanego z euro. Analitycy uważają, że ta zamiana może być dla niektórych państw afrykańskich dość ryzykowna. Inni twierdzą, że to projekt polityczny, który jednak się po prostu nie powiedzie.

ECOWAS powstała w 1975 roku, celem promocji integracji gospodarczej tego regionu. Należą do niej: Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Nigeria, Republika Wysp Zielonego Przylądka, Senegal, Sierra Leone, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej. Siedziba Ecowas mieści się właśnie w Abudży.

Źródło: BBC