„NIE” dla Marszu Równości w Kielcach! Imprezę odwołał sam prezydent

Flaga LGBT/foto: pixabay
Flaga LGBT/foto: pixabay
REKLAMA

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, kierując się względami bezpieczeństwa, wydał w środę zakaz organizacji planowanego na 13 lipca Marszu Równości.

„Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości” – poinformował Wenta podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

„Jako człowiek i jako obywatel zawsze popierałem i będę popierał formy okazywania wolności i równości, które nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców czy obywateli naszego kraju. Chodzi także o formę marszu czy ekspresje swoich poglądów, szczególnie dla środowisk wykluczonych. Ale jako prezydent miasta popieram i będę popierał w przyszłość wszelkie wydarzenia, które łączą i integrują mieszkańców (…)” – dodał.

Bogdan Wenta w przeszłości to znakomity zawodnik piłki ręcznej i jeszcze lepszy trener (wicemistrzostwo świata z reprezentacją Polski) w przeszłości bvył europosłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dlatego też jego decyzja musi być szokiem dla środowisk LGBT.

Jeszcze większym szokiem jest uzasadnienie. Warto się w nie wczytać. „Ale jako prezydent miasta popieram i będę popierał w przyszłość wszelkie wydarzenia, które łączą i integrują mieszkańców”. To oznacza, że zakaz nie jest tak naprawdę spowodowany względami bezpieczeństwa, ale faktem, że takie marsze nie integrują mieszkańców, czyli są sekciarskim przedsięwzięciem.

Prezydent Kielc woli, żeby mieszkańcy zorganizowali wspólne, jednoczące wydarzenia w formie festiwalu, koncertu czy happeningu, które ma „nas wszystkich do siebie zbliżyć”.

Wenta dodał, że tego samego dnia odbędzie się kilkanaście innych zgromadzeń, w centrum Kielc. Do kieleckiego magistratu wpłynęło do niego 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych zaplanowanych na 13 lipca.

Od decyzji o zakazie zgromadzania jego organizatorzy mogą się odwołać – w ciągu 24 godzin – do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Źródło: Polsat News

REKLAMA