Atomowy grób w Czarnobylu dostał nowy sarkofag. Prezydent chce tam osiedlać ludzi i zapraszać turystów [VIDEO]

Nowy dach b. elektrowni atomowej w Czernobylu. Fot. youtube
Nowy dach b. elektrowni atomowej w Czernobylu. Fot. youtube

10 lipca zakończono testy i oddano do użytku nową osłonę zniszczonego bloku reaktora nr 4 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. To ogromny sarkofag o rozpiętości 257 metrów, długości 162 metrów i 108 metrów wysokości. Jego masa wynosi 36 tys. ton.

To bardzo kosztowny dach zniszczonego reaktora. Kosztował 1,5 mld euro.

Według twórców tego sarkofagu on ma wytrzymać 100 lat i pozwoli rozebrać stary sarkofag, który grozi od dłuższego czasu zawaleniem.

W uroczystościach związanych z oddaniem do użytku domowego sarkofagu wziął udział prezydent Ukrainy Władimir Żeleński, który powiedział, że Czarnobyl będzie pępkiem świata w sprawach ekologicznych. Prezydentowi niestraszna jest przeszłość Czarnobyla. Zapowiedział, że tam powstanie największa farma solarna oraz będą budowane mieszkania.

„Przestańmy w końcu odstraszać ludzi, turystów i przekształćmy strefę w naukowy i w przyszły turystyczny magnes. Zróbmy tę ziemię strefą wolności, która stanie się jednym z symboli nowej Ukrainy, bez korupcji i głupich zakazów, z inwestycjami i przyszłością. Zrobimy to razem” – powiedział Zełenski.

Źródło: GeekWeek.pl