Ukochany samochód Hitlera odchodzi do historii. Volkswagen ogłosił koniec „Garbusa”

Ferdinand Porsche (po lewej) prezentuje Adolfowi Hitlerowi model Garbusa.
Ferdinand Porsche (po lewej) prezentuje Adolfowi Hitlerowi model Garbusa.

Niemiecki producent samochodów Volkswagen (VW) zakończył w fabryce w mieście Puebla w środkowym Meksyku produkcję modelu Beetle czyli popularnego „Garbusa”, który powstał 80 lat temu – podał w czwartek serwis Automotive News. W 2020 r. zakład rozpocznie produkcję małego crossovera Tarek.

Ostatnie egzemplarze trzeciej generacji kultowego Garbusa zjechały z linii produkcyjnej w Meksyku w środę. Obecnie w fabryce w mieście Puebla produkowane są małe SUV-y Tiguan.

W 2020 r. niemiecki koncern rozpocznie tam produkcję małego crossovera o nazwie Tarek. Model trafi do sprzedaży pod koniec 2021 r. – poinformował dyrektor generalny VW w Meksyku Steffen Reiche. Oczekuje się, że VW Tarek będzie najmniejszym SUV-em niemieckiej marki, uplasowanym poniżej znanego Europejczykom Tiguana.

Pierwszy Garbus powstał w 1938 r. jako niedrogi samochód, który miał promować ideę posiadania pojazdu wśród niemieckich obywateli. Projektowi patronował osobiście wódz Rzeszy Adolf Hitler.

W latach 60. stał się ikoną pokolenia urodzonego po II wojnie światowej i był wówczas najlepiej sprzedającym się importowanym samochodem w Stanach Zjednoczonych. Ponadto był również „jednym z najlepiej sprzedających się modelem wszechczasów” – wskazał Automotive News.

W 1967 r. produkcję kultowego Garbusa uruchomiono w fabryce w Meksyku. W 1978 r. Beetle ustąpił na linii produkcyjnej w Wolfsburgu miejsca nowszym modelom takim jak Golf. W 1998 r. model został zmodernizowany, a rok później odnotował sprzedaż na poziomie ponad 83 tys. egzemplarzy. W 2011 r. na rynku pojawiła się trzecia i ostatnia generacja pojazdu.

Pomimo miejsca, jakie zajmował w kulturze popularnej, sprzedaż Beetle’a w ostatnich latach była niska. Jego sprzedaż w USA spadała w 2018 r. o 2,2 proc. Model ten stał się ofiarą rosnącej popularności SUV-ów – oceniał Automotive News. Podobne spadki zanotował w Stanach Zjednoczonych też Golf. W ramach swojej strategii produktowej niemiecki koncern stopniowo wycofywał ze światowych rynków następcę Garbusa, a we wrześniu ogłosił, że model zostanie wycofany z produkcji.

W ostatnim roku produkcji VW oferował klientom dwie specjalne wersje: Final Edition SE i Final Edition SEL. Ostatnie egzemplarze VW Beetle’a zostaną sprzedane na Amazonie. (PAP)