Ziemkiewicz ostro o podejściu rządu do sprawy ludobójstwa na Wołyniu: „Haniebna polityka!”

Rafał Ziemkiewicz/fot. YouTube/wRealu24.pl
Rafał Ziemkiewicz/fot. YouTube/wRealu24.pl

Rafał Ziemkiewicz nie pozostawił suchej nitki zarówno na poprzednich rządach jak i obecnym. Chodzi o politykę wobec sprawy Wołynia, którą wprost nazywa „haniebną”.

Dzisiaj obchodzimy 76 rocznicę Krwawej Niedzieli, czyli punktu kulminacyjnego ludobójstwa na Wołyniu wobec Polaków dokonanego przez Ukraińców. Rafał Ziemkiewicz przypomniał, że wszystkie rządu po kolei – z obecnym włącznie – koncertowo zawaliły sprawę.

Jedną z przyczyn haniebnej polityki III RP w sprawie Wołynia jest, że tzw. elity pozwoliły na wciśnięcie polskiej historii w zachodnią. Na tej samej zasadzie, jak z endecji zrobiono faszystów, Kresy zaczęto traktować jako polski epizod kolonialny – a więc przeszłość wstydliwą – napisał

Nie trzeba dowodzić, jaka to bzdura, jak bardzo czymś innym była inkorporacja do Rzeczypospolitej Rusi, Litwy czy Inflant niż podbój Indii czy Afryki – zaznacza publicysta.

Ale rozpłaszczone przed „mądrościami” płynącymi z Europy (a bardziej jeszcze – płynącymi z niej grantami) „elity” od Michnika po prostu dały w sprawie odmienności naszej historii ciała, ochoczo i na całej linii – napisał Ziemkiewicz.

A PiS, choć gada o stworzeniu nowych elit, nic w tej optyce nie zmienił – podsumował Rafał Ziemkiewicz.