11 listopada zostanie w Warszawie odsłonięty przez Prezydenta pomnik Wojciecha Korfantego

Rocznica urodzin Korfantego Fot. Twitter

Minister z Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował, że 11 listopada prezydent Andrzej Duda odsłoni w Warszawie pomnik Wojciecha Korfantego. Pomnik ma być zlokalizowany u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli.

Korfanty to polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku, związany z chrześcijańską demokracją. Był polskim komisarzem plebiscytowym w 1920 roku, dyktatorem III powstania śląskiego, chociaż nie wierzył w jego powodzenie, wicepremierem w rządzie Witosa. W 1935 emigrował do Pragi, później do Francji. Do Polski wrócił w kwietniu 1939 roku i trafił na 3 miesiące do więzienia. Zmarł 17 sierpnia 1939 r. W 1997 roku otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego.

Korfanty ma pomniki w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Swoją drogą ciekawe które środowiska przyciągnie monument Korfantego w stolicy. PiS do tej pory było bliżej do sanacji, wobec której śląski polityk doznał represji.

Przynależność do chadecji teoretycznie zbliża go PO i PSL, które przecież przyznają się do takiej proweniencji w PE. Z tym, że Korfanty Niemcom nie ufał, czego o politykach PO powiedzieć nie można. Miał jednak też czas współpracy z Narodową Demokracją. Patron dla wszystkich, a może dla nikogo?