Korzystasz z usług Google? Uważaj, jesteś nagrywany!

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

Google przyznaje, że nagrywa swoich użytkowników. W jakim celu? Otóż materiały te mają być przekazywane ekspertom językowym, którzy następnie analizują je pod kątem językowym. Wszystko w celu doskonalenia sztucznej inteligencji. Sprawa ta została ujawniona przez jednego ze współpracowników firmy.

Współpracownik Google miał pracować nad doskonaleniem funkcji rozpoznawania języka holenderskiego przez sztuczną inteligencję. Skontaktował się on ze stacją telewizyjną VRT News i ujawnił, że firma nagrywa użytkowników za pośrednictwem inteligentnego głośnika Google Home.

Jak przyznał mężczyzna, nagrane materiały zostają przekazywane ekspertom językowym. Ich zadaniem jest poprawa działania Asystenta Google.

– Na postawie ich transkrypcji nasi eksperci językowi na całym świecie pomagają ulepszać i rozwijać technologię, co umożliwia tworzenie takich produktów, jak Google Assistant – potwierdził fakt nagrywania amerykański gigant z branży komputerowej.

Firma dodaje jednak, że do ekspertów językowych trafia zaledwie 0,2 proc. nagrań. Pliki nie są opatrzone żadnymi danymi, które umożliwiałyby identyfikację osób nagranych.

Mimo to dziennikarze podali, że w trakcie słuchania niektórych nagrań byli w stanie ustalić m.in. imię, nazwisko, a nawet adres zamieszkania nagranych osób.

Źródło: telegraph.co.uk