Tusk się doigrał! Nie będzie już przyjaźni z Putinem? Rosyjskie MSZ ostro reaguje na słowa szefa Rady Europy

Władimir Putin i Donald Tusk na molo w Sopocie. Foto: PAP/Paweł Supernak
Władimir Putin i Donald Tusk na molo w Sopocie. Foto: PAP/Paweł Supernak

W ogóle wielu tym grzeszy, prowadząc taki jednostronny dialog – stwierdziła Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, komentując słowa Donalda Tuska wypowiedziane w kontekście licznych protestów, które odbywają się w Gruzji.

Przypomnijmy, szef Rady Europy napisał na twitterze – Upadek Związku Radzieckiego NIE był największą katastrofą geopolityczną stulecia. Dzisiaj w Gruzji chcę powiedzieć głośno i wyraźnie: upadek ZSRR był błogosławieństwem dla Gruzinów, Polaków, Ukraińców i całej Europy Środkowej i Wschodniej. A także dla Rosjan.

Z tak przedstawioną tezą zdecydowanie nie zgadzają się rosyjscy politycy. Ustawi Marii Zacharowej przekazali jasny sygnał do Donalda Tuska, aby zaprzestał wygłaszania słów mających charakter „ataków rusofobii”.

Chciałabym przypomnieć panu Tuskowi, że – jak niejednokrotnie podkreślał prezydent Rosji Władimir Putin – rozpad Związku Radzieckiego doprowadził do licznych ludzkich tragedii, gdy dziesiątki milionów naszych współobywateli i rodaków w jednej chwili znalazły się za granicą. Rodziny zostały rozdzielone, naród został rozdzielony – stwierdziła rzeczniczka MSZ.

Jednocześnie Zacharowa podkreśliła, że Donald Tusk ma szansę „poprawić niepomyślną” do czasu zakończenia swojej kadencji.

Tak ostre słowa skierowane przez rosyjskiego polityka do szefa Rady Europy to jeden z pierwszych, tego typu przypadków. Wcześniej Donald Tusk jako jeden z niewielu polskich polityków utrzymywał dość „ciepłe” relacje z Kremlem i Władimirem Putinem.

Źródło: RT.com / NCzas.com