Plażowicze będą zachwyceni! Upały z Hiszpanii nadciągają nad zachodnią Polskę. Ale nie wszędzie będzie pogodnie

Upały nad Polską/Fot. PAP
Upały nad Polską/Fot. PAP

Jeśli tęskniliście za temperaturami powyżej 30 stopni C, to mamy dobre wieści, szczególnie dla osób mieszkających na zachód od Wisły. Nad Polskę nadciągają upały znad Hiszpanii. Już niedługo będzie naprawdę gorąco.

Zmiana pogody według synoptyków z IMGiW nastąpi już w czwartek. Wcześniej jednak, w środową noc, przez kraj przejdzie fala burzowa. Wszystko to związane jest ze starciem dwóch mas powietrza: zimnego znad Rosji oraz upalnego znad Hiszpanii.

Burze upodobają sobie wtedy głównie północną i wschodnią cześć kraju, ale że do połowy tygodnia na tym obszarze (na północy i na wschodzie) nie będzie zbyt ciepło, to i burze nie powinny być zbyt gwałtowne – zapewniają eksperci z Biura Prognoz Cumulus.

Od czwartku zacznie się zdecydowane ocieplenie. Znów towarzyszyć nam będzie schemat, w którym rano i do południa jest pogodnie i słonecznie, a około południa zaczynają tworzyć się chmury kłębiaste i będzie padał deszcz, a nawet może zagrzmieć. Im będzie cieplej, tym burze będą gwałtowniejsze i bardziej niebezpieczne.

Temperatura podskoczy wtedy o kilka kresek w górę i na przeważającym obszarze termometry wskażą od 23 do 27 stopni, a podczas weekendu na zachodzie i południu słupek rtęci zatrzyma się między 28, a 30 kreską – podkreślają synoptycy z BPC.

Co ciekawe, Polska zostanie bardzo mocno podzielona na dwie strefy temperaturowe. Na wschodzie będzie bowiem zdecydowanie chłodniej. Tam temperatura nie przekroczy 25 stopni.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus / IMGW / NCzas.com