Putin rezygnuje z aneksji Białorusi. Łukaszenka odetchnął

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru
Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Łukaszenka może odetchnąć z ulgą. Władimir Putin rezygnuje z planu aneksji Białorusi i znajduje „plan B” utrzymania władzy. Obecny prezydent ma zostać premierem „z rozszerzonymi prerogatywami”.

Informację o nowych planach Putina podali dziennikarze Bloomberga, którzy mieli dotrzeć do bliskich współpracowników prezydenta. Ich zdaniem prezydent Rosji jest gotowy przeprowadzić znaczące reformy w administracji i ustroju państwa, aby móc nadal rządzić Federacją Rosyjską. Jednym ze sposobów utrzymania władzy ma być nadanie premierowi nowych, rozszerzonych prerogatyw.

Oprócz rozszerzenia kompetencji zmianie ma ulec także liczba deputowanych do Dumy Państwowej. Jednocześnie zmieniłby się również stosunek polityków wybieranych z list partyjnych i okręgów jednomandatowych. To właśnie Ci drudzy mieliby stanowić znaczącą większość. Zmiany, według informatorów, miałyby wejść w życie na kilka miesięcy przed wyborami, które odbędą się w 2021 roku.

Wcześniej eksperci wskazywali, że planem Władimira Putina może być utworzenie Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. To pozwoliłoby mu po 2024 roku utrzymać władzę, ponieważ wcześniejsze kadencje głowy państwa nie byłyby brane pod uwagę przy wyborach.

Pomysł aneksji Białorusi był jednak bardzo skomplikowany i spotykał się, według informatorów, z dużym oporem Łukaszenki i polityków z Mińska. Plan ten został zatem porzucony, a opcję dołączenia Białorusi można, według Bloomberga, uznać za nieaktualną.

Źródło: Bloomberg / NCzas.com