Uwaga! W przyprawach popularnej marki wykryto salmonellę. Natychmiast wyrzuć to do kosza

Przyprawa z bakterią salmonelli fot. GIS.gov.pl
Przyprawa z bakterią salmonelli fot. GIS.gov.pl

Wszystkie gospodynie domowe muszą mieć się na baczności! Sanepid ogłosił właśnie, że w produkcie „Gorczyca biała cała” marki Prymat znaleziono pałeczki salmonelli. Bakteria jest bardzo gorźna dla naszego organizmu.

Eksperci przypominają, że salmonella choć jest chorobą w pełni uleczalną, to bardzo negatywnie może wpłynąć na nasze zdrowie. W momencie spożycia produktu, w którym znajdziemy pałeczki bakteryjne dochodzi do ostrego zatrucia pokarmowego, które najczęściej kończy się kilku jeśli nie kilkunastodniowym pobytem w szpitalu.

Badanie produktu pn.: „Gorczyca biała cała”, 30 g, numer partii 1298133, data minimalnej trwałości 05.2022 w laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazało obecność Salmonella Typhimurium w 4 z 5 badanych próbkach produktu. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego – czytamy w oficjalnym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Firma Prymat Sp. z o.o. zapewniła, że stara się zidentyfikować wszystkich odbiorców, którzy mogli dokonać zakupu zakażonego produktu. Pracownicy skontaktowali się już z wszystkimi największymi odbiorcami, a produkt został usunięty z półek sklepowych.

Wiadomo, że zaistniała sytuacja to duży cios w markę, która od lat promuje się chociażby poprzez lokowanie produktu w popularnej serii programów Magdy Gessler „Kuchenne Rewolucje”.

Źródło: Facebook.com/GISgovpl / NCzas.com

Comments are closed.