Amerykańskie myśliwce F-35 wylądowały po raz pierwszy w Polsce [VIDEO]

F-35. Foto: Pixabay.com
F-35. Foto: Pixabay.com

Amerykańskie myśliwce wielozadaniowe F-35A wylądowały w bazie lotniczej w Powidzu. To pierwszy raz gdy te nowoczesne maszyny pojawiły się w Polsce.

4 myśliwce F-35A wylądowały we wtorek bazie 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po krótkim pobycie na lotnisku i tankowaniu udały się w dalszą drogę.

Jak poinformowała ambasada USA w Warszawie myśliwce i samoloty transportowe Sił Powietrznych USA zostały wczoraj przemieszczone do baz w Polsce, Litwie i Estonii w ramach operacji „Rapid Forge”, ćwiczeń realizowanych przez Siły Powietrzne USA w Europie, mających za zadanie poprawę interoperacyjności z krajami sojuszniczymi NATO i partnerami oraz doskonalenie gotowości i zdolności operacyjnych.

Myśliwce F-35A Lightning II, F-15E Strike Eagle oraz samoloty C-130J Super Hercules wylądowały we wtorek w bazie lotniczej w Powidzu. Program ćwiczeń obejmował tankowanie paliwa i dozbrajanie z użyciem amunicji ćwiczebnej.

Amerykańskie myśliwce F-35A wchodzą w skład skrzydeł myśliwców 388. i 419. z bazy lotniczej Hill w Utah. Samoloty F-15E Strike Eagle z 4. skrzydła myśliwców mają stałą bazę w Seymour Johnson w New Connecticut. Oba dywizjony myśliwców prowadzą działania z bazy wypadowej Spangdahlem w Niemczech.

Maszyny MC-130J należą do 352. Skrzydła Operacji Specjalnych stacjonującego w bazie RAF-u w Anglii, a transportowce C-130J wchodzą w skład 317. Skrzydła Transportowego stacjonującego na co dzień w bazie Dyess w Teksasie i prowadzą działania z bazy wypadowej Ramstein w Niemczech.

Polska wyraziła zainteresowanie nabyciem 32 myśliwców F-35A. Trwają rozmowy na temat warunków kontraktu. Jeżeli dojdzie on do skutku Siły Powietrzne otrzymają pierwsze maszyny prawdopodobnie w roku 2025.

Eksperci szacują, że sam koszt zakupu 32 samolotów wraz z pakietem szkoleniowym wyniesie od 17 do 20 mld złotych.

Samoloty 5. generacji są niezwykle zaawansowane technologicznie i mają niedostępne dla samolotów poprzednich generacji możliwości bojowe ale są bardzo kosztowne w utrzymaniu. Godzina lotu myśliwca F-35A kosztuje 44 tysiące dolarów.

Źródło: Ambasada USA w Warszawie/nczas

Reklama / Advertisement

Comments are closed.