Będzie jeszcze drożej. Klęska suszy winduje ceny! Gigantyczne straty w uprawach

Susza w Polsce. Foto: Facebook
Susza w Polsce. Foto: Facebook

Straty suszowe szacuje już 931 komisji na terenie całego kraju. Najwięcej z nich pracuje w województwie wielkopolskim i łódzkim – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W województwie wielkopolskim straty spowodowane suszą szacuje już 192 komisje, w łódzkim – 160, dolnośląskim – 82, podlaskim – 79; lubuskim – 77, lubelskim – 68.

Z ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że suszą objętych jest 14 województw. Suszy nie ma tylko w województwach małopolskim i warmińsko-mazurskim. Największy deficyt wody jest w woj. lubuskim.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare i ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniak, chmiel.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin.

Duże zagrożenie w okresie raportowania od 11 maja do 10 lipca 2019 r. wystąpiło również wśród upraw zbóż. Suszę w tych uprawach odnotowano w 947 gminach Polski (ponad 38 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni ok. 22 proc. gruntów ornych.

Źródło: PAP

Comments are closed.