Przełomowe odkrycie naukowców. Przetłumaczono najstarszy tekst pisany ręką chrześcijanina

Najstarszy tekst pisany ręką chrześcijanina fot. youtube.com/universityofbasel
Najstarszy tekst pisany ręką chrześcijanina fot. youtube.com/universityofbasel

To będzie jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat. Naukowcy z uniwersytetu w Bazylei twierdzą, iż odczytali najstarszy list pisany ręką chrześcijanina. Według źródeł miał pochodzić z 230 roku n.e., a to oznaczałoby, że jest o około 50 lat starszy niż wcześniejsze tego typu odkrycia.

Jak informują naukowcy, fragment, który udało im się odczytać to zapis na papirusie, w którym mężczyzna o imieniu Arrianus pisze do swojego brata Paulusa. Grek pisze w nim m.in. o życiu codziennym. Informuje chociażby o politycznych plotkach, czy też nowym obiekcie sportowym, który powstaje w jego miejscowości.

Wyślij mi olej rybny, taki jaki uznasz za najlepszy – możemy przeczytać w liście.

Jak twierdzi historyk Sabine Huebner, odkrycie jest niezwykle ważne między innymi ze względu na zawarte w nim poglądy i opis kontaktów między rodziną. Huebner, uważa także, iż list daje nam zupełnie inny pogląd na wczesne losy chrześcijaństwa. Jak pisze historyczka, wynika z niego m.in. to że chrześcijanie pod władaniem Rzymian musieli mieć większą swobodę niż nam się wydawało.

Tym samym, według naukowców, obalono mit, iż wcześni chrześcijanie byli wyłącznie z najuboższych warstw i ukrywali się w jaskiniach. Tekst ewidentnie wskazuje, że piszący go człowiek był zamożny i piśmienny, co w tamtym czasie oznaczało bardzo wysoki status społeczny.

Źródło: University of Basel / NCzas.com

Comments are closed.