W Polsce spada liczba pracujących. Polacy są coraz bardziej niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia

Praca / fot. Pixabay
Praca / fot. Pixabay

W ciągu ostatniego półrocza pracodawcę zmieniło 19 proc. ankietowanych, jest to wynik o 6 p.p. niższy niż przed kwartałem – wynika z najnowszego badania agencji Randstad.

Choć stopa bezrobocia rejestrowanego, licząc rdr, spada już od 5,5 roku, to liczba pracujących również zaczęła spadać – zwracają uwagę eksperci rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

„Na stabilizację na rynku pracy w połowie roku wskazują dane dotyczące rotacji. W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. uczestników badania zmieniło pracodawcę. To wynik taki sam jak zeszłoroczny i o 6 p.p. niższy niż przed kwartałem. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 p.p. więcej niż przed rokiem, ale o 1 p.p. mniej niż przed kwartałem” – napisano w komunikacie.

Zmniejszył się natomiast poziom satysfakcji zawodowej Polaków, mimo, że 3/4 zatrudnionych nadal jest usatysfakcjonowanych miejscem pracy w swojej firmie. Wynik z poprzedniego badania Randstad był jednak rekordowy – zadowolonych było 4 na 5 pracujących.

Po raz pierwszy od roku zanotowano także nieznacznie mniejszy (o 2 p.p.) optymizm w kwestii bezproblemowego znalezienia nowego zatrudnienia.

Najczęstszym powodem zmiany pracy było wynagrodzenie – zostało wskazane przez 55 proc. respondentów, którzy w ostatnim czasie znaleźli nowego pracodawcę.

Polacy coraz częściej zaczynają być niezadowoleni ze swojej płacy.

Źródło: randstad.pl / bankier.pl

Reklama / Advertisement