Łukaszenka sam oddaje Białoruś w ręce Putina! Zaskakująca oferta złożona prezydentowi Rosji. Plan integracji powstanir do 8 grudnia

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru
Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru

Tego nie spodziewał się żaden ekspert! Aleksander Łukaszenka od kilku miesięcy przedstawiany był jako zagorzały obrońca niezależności Białorusi przed aneksją ze strony Federacji Rosyjskiej. Teraz jednak sytuacja odwróciła się o 180 stopni.

Łukaszenka zaproponował w czwartek przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi, by program integracji w ramach Państwa Związkowego obu krajów był gotowy przed 8 grudnia. Łukaszenka mówił o tym podczas wspólnych rozmów w Petersburgu.

Białoruski prezydent ocenił, że porozumienie powinno zostać przygotowane przed przypadającą w grudniu 20. rocznicą umowy związkowej Rosji i Białorusi.

O czym będziemy mówić na 20-lecie? Nie będziemy mieli nic do powiedzenia, jeśli nie rozwiążemy wszystkich kwestii, które są obecnie, i nie podpiszemy programu, który określi strategię naszych dalszych działań – powiedział Łukaszenka. Dodał, że obecnie program ten jest gotów w 80-90 procentach.

Przemawiając na Forum Regionów Łukaszenka zapewnił, że wraz z Putinem „osiągnęli zasadnicze ustalenia” w kwestiach integracji, jednak zastrzegł, że „opowiedzą o nich konkretnie nieco później”. Nie podał szczegółów.

Jest wiele konkretnych istotnych kwestii, dotyczących interesów podmiotów gospodarczych i obywateli Białorusi i Rosji. Należy je rozstrzygnąć w najbliższym czasie – zadeklarował.

W maju wicepremier rządu w Mińsku Siarhiej Rumas powiedział, że podejście obu stron w kwestii integracji jest zbieżne w około 70 procentach. Rozbieżności dotyczyły energetyki i sektora bankowego.

Źródło: PAP / NCzas.com

Comments are closed.