Przepraszamy Adama Słodowego i jego bliskich. Koszmarna wpadka PAP i TVP Info

PAP podała fałszywą informację o śmierci Adama Słodowego. Zdjęcie: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk
PAP podała fałszywą informację o śmierci Adama Słodowego. Zdjęcie: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Adam Słodowy żyje. Informacja o jego śmierci była fake newsem – poinformował PAP Maciej Rozbicki, krewny Adama Słodowego. Wcześniej informację o jego śmierci podały media w tym PAP powołując się na TVP Info, a ci z kolei podali za portalem interia.pl

Również znajomy rodziny Słodowego Andrzej Kurek potwierdził w piątek PAP, że Słodowy, wbrew doniesieniom mediów, żyje.

PAP w swej depeszy o fake newsie nie pisze, iż sama podała informacje o śmierci Słodowego. Powołała się na TVP Info, czyli na TVP, gdzie przez całe lata pracował.

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam”. Program nadawany był przez 24 lata między 1959–1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950–1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961–78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”, a także filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”. Jest również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym „Lubię majsterkować”, której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.

Comments are closed.