Marokańscy mordercy turystek ze Skandynawii skazani na kary śmierci. Zabili w imieniu Państwa Islamskiego

Vesterager Jesperse i Maren Ueland. / foto: Facebook
Vesterager Jesperse i Maren Ueland. / foto: Facebook

Sąd był bezlitosny dla trzech morderców turystek ze Skandynawii. Zabijali w imię Państwa Islamskiego, teraz usłyszeli wyroki śmierci. Tragedia wydarzyła się w grudniu 2018 roku.

Najwyższy wymiar kary orzeczono wobec 25-letniego Abdesamada Edżdżuda, ulicznego sprzedawcy z Marrakeszu uznawanego za szefa grupy, oraz dla dwóch dżihadystów – 27-letniego stolarza Junesa Uzijada i 33-letniego Raszida Afattiego.

Dwaj pierwsi przyznali się do zamordowania 24-letniej Louisy Vesterager Jespersen z Danii i jej 28-letniej przyjaciółki Maren Ueland z Norwegii. Turystki, które rozbiły namiot w odludnym miejscu w górach Atlasu, zginęły od noży; obu odcięto głowę. Afatti nagrał film z całego zdarzenia.

W rozpoczętym w maju procesie pozostałych 21 oskarżonych skazano na kary od pięciu lat więzienia po dożywocie.

M.in. zasądzono 20 lat więzienia Kevinowi Zollerowi Guervosowi, pochodzenia hiszpańsko-szwajcarskiego, który przeszedł na islam. Wyrok dostał za tworzenie i szkolenie bandy terrorystycznej. W szczególności oskarżono go o instruktaż i szkolenie głównych winowajców w szyfrowaniu wiadomości i posługiwaniu się bronią palną. W ciągu procesu utrzymywał, że jest niewinny. Poza nim, wszyscy skazani to Marokańczycy.

Sąd skazał również trzech zabójców i jednego z ich wspólników na zapłacenie 2 mln dirhamów (190 000 euro) w ramach rekompensaty dla rodziców Maren Ueland.

Źródło: PAP / NCzas.com

Comments are closed.