Zełenski idzie na wymianę ciosów z Putinem. Będzie rozdawał ukraińskie paszporty

Prezydent Zełenski na spotkaniu w Uzgorodzie fot. president.gov.ua
Prezydent Zełenski na spotkaniu w Uzgorodzie fot. president.gov.ua

Wołydymyr Zełenski znalazł odpowiedź na masowe wydawanie rosyjskich paszportów obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają w Donbasie. Ukraiński prezydent zapowiedział przygotowanie zmian prawnych, które znacznie uproszczą tryb uzyskania ukraińskiego obywatelstwa.

Wołodymyr Zełenski polecił także opracowanie mechanizmów uproszczonego nadawania ukraińskiego obywatelstwa ludziom, którzy cierpią w związku z łamaniem ich praw i naruszaniem swobód w swoich krajach – czytamy w oficjalnym komunikacie biura prezydenta.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim osób, które posiadają ukraińskiego korzenie, ale z jakiś powodów zmuszone były do mieszkania poza granicami kraju. Oprócz nich, zdecydowanie łatwiej obywatelstwo uzyskają także weterani walk na Ukrainie. Według oficjalnych komunikatów są wśród nich m.in. obywatele Białorusi, Mołdawii, Gruzji a także Rosji.

Przypomnijmy, w kwietniu Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Teraz o paszporty rosyjskie będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy wcześniej mieszkali w jakimkolwiek rejonie obwodu donieckiego i ługańskiego, w tym na obszarach kontrolowanych obecnie przez władze w Kijowie.

Decyzja Władimira Putina jest tym bardziej kontrowersyjna, iż podjęta została w trakcie kampanii wyborczej do wyborów parlamentarnych.

Źródło: ZIK.ua / NCzas.com

Comments are closed.