Chiński miliarder, który inwestuje we Francji, chciał zalać rodzinny kraj bagietkami. Zbankrutował

Francuskie bagietki "made in China" Fot. Twitter
REKLAMA

Chiński miliarder Hu Keqina, szef konglomeratu Reward, który wykupił we Francji setki hektarów ziemi uprawnej, postanowił zostać „królem bagietek” w Chinach. Jednak jego grupa inwestycyjna zbankrutowała, a powodem nie są bynajmniej odmienne gusty piekarnicze jego rodaków. Okazuje się, że to chińskie inwestycje nie zawsze opierają się o solidne podstawy finansowe.

O Hu Keqina zrobiło się nad Sekwaną głośno, kiedy pięć lat temu zaczął inwestować w ziemię orną we Francji i produkować zboże. Kupował ziemie w kilku departamentach. We Francji pojawiły się nawet obawy, że Chińczycy przejmą w tym kraju produkcję zboża.

REKLAMA

Założona jeszcze w 1995 r. firma miliardera, która zaczynała od produkcji chemii gospodarczej, właśnie zbankrutowała. Informacja o tym pojawiła się w chińskim rejestrze upadłości.

Już w styczniu agencja ratingowa Fitch alarmowała, że firma ma problemy. Reward nie był w stanie spłacić pożyczki w wysokości 300 milionów juanów (38 milionów euro), chociaż 3 miesiące wcześniej zapewniał, że ma wolne środki w wysokości 4,15 miliarda juanów (530 milionów euro).

Tymczasem Hu informował, że chce otworzyć 1500 piekarni w Chinach w ciągu pięciu lat, które z produkowanej przez niego we Francji mąki zarzucą rynek m.in. bagietkami. Ostatecznie skończyło się na otwarciu tylko trzech sklepów pod marką „Chez Blandine” w Pekinie. Zostały one teraz już zamknięte.

Nie jest to pierwsza spektakularna plajta chińskich inwestorów działających we Francji. W ub. roku firma mleczarska Synutra, trzeci pod względem wielkości chiński producent pożywienia dla noworodków, wycofał się z Francji, pozostawiając w kłopotach kilku francuskich partnerów z rozgrzebanymi inwestycjami.

Nie odstrasza to jednak Francuzów przed chińskimi inwestycjami w agrobiznesie. Udana kooperacja ma miejsce pomiędzy jedną z firm w Hongkongu H & H i normandzką spółdzielnią w Isigny-sur-Mère.

Zbankrutowana firma Reward ma liczne aktywa. Jest to fabryka kosmetyków w Stanach Zjednoczonych, zakłady produktów z lawendy w Drôme – Châtelard 1802, wreszcie hektary francuskiej ziemi.

Źródło: Capital.fr

REKLAMA