Najnowszy sondaż. Opozycja poklejona, czy nie i tak zdecydowanie przegrywa z PiS-em

Posiedzenie Sejmu - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Jacek Turczyk
Posiedzenie Sejmu - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Jacek Turczyk

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dziś, to PiS w wariancie, w którym opozycja nie tworzy wielkiego sojuszu, może liczyć na 275 mandatów, Platforma Obywatelska na 171, a PSL na 13. Pod progiem znalazłyby się pozostałe partie. Sondaż przeprowadzono na zlecenie DoRzeczy.pl

W porównaniu z analogicznym badaniem sprzed miesiąca PiS zyskuje 3 mandaty, PO traci 11, Wiosna wszystkie 27, a PSL zyskuje 13 mandatów.

Sondaż przeprowadzono na dwa sposoby. Pierwszy – wariant koalicyjny, drugi – partie idą do Sejmu oddzielnie

Przy braku wielkiego sojuszu koalicyjnego najbardziej wygranym staje  się PiS. Na tę partię swój głos oddałoby 45,3 proc. badanych i dałoby to 275 mandatów.

Drugi wynik uzyskała Platforma – 28,9 proc. i 171 mandatów. Trzecie miejsce – 13 mandatów – z 5,2 proc. poparciem dla PSL.

Swych posłów nie wprowadziliby: Kukiz’15 (4,8 proc.), SLD (4,5 proc.), Wiosna (3,8 proc.), Korwin (2,9 proc.), Razem (1,5 proc.), Nowoczesna (1,2 proc.), Ruch Narodowy (1,1 proc.), oraz Zieloni (0,4 proc.

Jak podaje portal „w porównaniu do badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl w dniach 19-20 czerwca, PiS zyskuje 3 mandaty, PO traci 11 mandatów, Wiosna traci wszystkie 27 mandatów, a PSL zyskuje 13 mandatów (według czerwcowego sondażu ludowcy nie wchodzili do Sejmu)”.

W wariancie koalicyjnym zdecydowanym wygranym były również PiS z przystawkami na który oddanie głosu zadeklarowało 47,1 proc. respondentów.

Drugie miejsce z wynikiem 29,2 proc. przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna). Próg wyborczy – który dla koalicji wynosi 8 proc. – przekroczyłaby także lewicowa koalicja SLD, Wiosny i Razem i otrzymała 9,5 proc. głosów.

Koalicja Polska, którą tworzy obecnie sam PSL, weszłaby do Sejmu z wynikiem 5,2 proc. Piąte miejsce przypadło dla koalicji Kukiz’15 i Bezpartyjnych Samorządowców. Taka koalicja może liczyć na poparcie rzędu 5,2 proc.

Przy takim rozkładzie głosów Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 255 mandaty, Koalicja Obywatelska na 154, blok Lewicy na 33, PSL-Koalicja Polska dostałoby 12 mandatów, a Kukiz’15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 5” – wynika z badania.

Reklama / Advertisement

Comments are closed.