RODO uderza w ZUS! Od dziś nowe zasady powiadomień pracodawców o zwolnieniach lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP

ZUS wprowadza zmiany w powiadomieniach sms i e-mail wysyłanych do pracodawców, z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych chorego.

ZUS jest zmuszony zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników – czytamy w komunikacie.

Od 21 lipca 2019 roku w powiadomieniach znajdzie się jedynie informacja na temat wystawienia lub anulowania zwolnienia. Nie będzie w nich natomiast danych ubezpieczonego ani szerszych informacji o samym zwolnieniu. Jedynie na prośbę chorego, w powiadomieniach może być dodana nazwa placówki, w której ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie.

Dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników – tak jak dotychczas – każdy płatnik składek ma na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przypominamy, by systematycznie weryfikować, czy wszystkie osoby upoważnione przez płatnika składek do obsługi jego profilu na PUE ZUS lub do obsługi samych e-ZLA powinny mieć dostęp do tego typu danych – przestrzega ZUS.

Źródło: zus.pl

Reklama / Advertisement