Skarbówka w siódmym niebie, ponieważ dostaje mnóstwo anonimów! Uwaga, bo kontrolerzy odwiedzają nawet festyny

Festyn - zdjęcie ilustracyjne / Fot. WIkipedia
Festyn - zdjęcie ilustracyjne / Fot. WIkipedia

Lato to czas żniw dla wszystkich handlujących na festynach, ale również czas żniw dla skarbówki, która przeprowadza wzmożone kontrole. A zadanie ma ułatwione, gdyż o wielu nieprawidłowościach zostaje poinformowana anonimowo.

Liczba kontroli celno-skarbowych w okresie wakacyjnym wzrasta. Kontrolerów interesuje przede wszystkim, czy wydawane są paragony oraz czy sprzedawany alkohol posiada banderolę. Urzędnicy odwiedzają targowiska, bazary, dożynki, festiwale i inne imprezy plenerowe.

O różnych przypadkach często „informują” obywatele poprzez Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrolerzy natomiast sprawdzają czy sprzedający rzetelnie deklarują podstawę opodatkowania oraz prawidłowo obliczają i wpłacają podatek.

W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości albo niewydania paragonu, urzędnicy wlepiają karę w postaci mandatu. W przypadku odmowy przyjęcia kary, sprawa jest kierowana na drogę postępowania sądowego.

Kontrolerzy dokładnie sprawdzają również sprzedawany alkohol. – Nielegalne wyroby alkoholowe oferowane do sprzedaży lub degustacji są obligatoryjnie zajmowane do postępowania podatkowego i karnego-skarbowego. W przypadku przedsiębiorców dodatkowo informowane są organy odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń na prowadzenie określonej działalności gospodarczej – mówi Anna Chałupa, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (IAS) we Wrocławiu.

Jeśli ktoś produkuje regionalny alkohol na własne potrzeby i podczas takiego festynu chciałby go sprzedawać, to nie może. Służby argumentują to dbaniem o bezpieczeństwo i zapobieganie zatruciu alkoholowemu.

Organy państwowe często same zbierają informację o odbywających się w regionie imprezach plenerowych, a następnie ustalają, które z nich odwiedzą. Coraz częściej jednak dostają sygnały od obywateli i w te miejsca w pierwszej kolejności się kierują.

Informacje otrzymywane od obywateli są traktowane bardzo poważnie, podlegają weryfikacji i sprawdzeniu. Często stanowią podstawę dalszych niezwłocznych działań kontrolnych. Co ważne, część z nich znajduje potwierdzenie poprzez skuteczne kontrole zakończone konkretnymi ujawnieniami – stwierdza Konrad Zawada, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Potwierdza to Karol Pepliński z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. – Działania te nie podlegają uprzedniemu planowaniu. Wykonywane są w zależności od aktualnego kalendarza imprez i napływających informacji zewnętrznych. Obywatele zawiadamiają o nieprawidłowościach w zakresie ewidencjonowania przychodów na kasach rejestrujących – opisuje.

Cóż, nie pozostaje nic innego, jak smutno stwierdzić, że część Polaków po prostu donosi…

Źródło: money.pl/nczas.com

Reklama / Advertisement

Comments are closed.