Nieformalny szczyt MSW i MSZ Unii Europejskiej w Paryżu! Francja „niemal pewna” sukcesu w temacie dyslokacji imigrantów

MSW Francji Ch. Castaner Fot. PAP/EPA
MSW Francji Ch. Castaner Fot. PAP/EPA
REKLAMA

W Paryżu odbywa się „dogrywka” zakończonego fiaskiem spotkania MSW w Helsinkach, które miało uruchomić tzw. „mechanizmy solidarności,” czyli rozwiązać proces relokacji migrantów wyławianych na Morzy Śródziemnym i odstawianych na południe Europy.

Tacy imigranci byliby rozdzielani do innych krajów UE. Dyplomacja francuska na marginesie szczytu w tej sprawie twierdzi, że jest „pewna porozumienia” z tuzinem krajów UE i wdrożeniem „mechanizmu solidarności” już we wrześniu.

REKLAMA

W poniedziałek rano odbyło się robocze spotkanie, którego tematem była „migracja w basenie Morza Śródziemnego” z udziałem ministrów spraw wewnętrznych Christophe Castanera i spraw zagranicznych Jean-Yves Le Driana, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Frontex, Straży Granicznej i Straży wybrzeża, Urzędu Wsparcia Azylu, UNHCR, Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji i Unii Afrykańskiej. Obecni byli także wszyscy ministrowie państw UE, chociaż Włochy, reprezentowała „delegacja techniczna”.

Francja liczy, że od 12 do 15 państw UE zaangażuje się w przyjmowanie migrantów z południa. Takie porozumienia miało by być sfinalizowane we wrześniu na Malcie. Naciska na nie zarówno Paryż, jak i Berlin. Państwa, które wyrażą zgodę na automatyczną relokację wg opracowanego klucza określa się „koalicją wolontariuszy”.

Na spotkaniu w Helsinkach zgodę wyraziło tylko siedem krajów. Teraz mają dołączyć kolejne, ale nie będzie raczej wśród nich Polski i większości państw naszego regionu. Poza ministerialnym szczytem, prezydent Emmanuel Macron spotyka się w tej sprawie także z przedstawicielami Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Źródło: AFP/ Le Figaro

REKLAMA