To Chińczycy skolonizują Marsa! Amerykańskie dzieci wolą być youtuberami

Astronauta w przestrzeni kosmicznej. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Astronauta w przestrzeni kosmicznej. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

50. rocznica lądowania człowieka na Księżycu skłoniła znanego producenta klocków, firmę LEGO, do zbadania jaki stosunek do eksploracji kosmosu mają dzieci w różnych krajach. Wyniki są zaskakujące.

LEGO zleciło przeprowadzenie badań firmie The Harris Poll. Ankieterzy przepytali ponad 3000 dzieci z USA, Wielkiej Brytanii i Chin badając ich wiedzę oraz nastawienie do badania kosmosu.

Wyniki badani ujawniły duże różnice między dziećmi z krajów Zachodu i małymi Chińczykami. Ci pierwsi wolą być youtuberami niż astronautami.

Co 3 z 10 młodych Brytyjczyków i Amerykanów zapytany o to kim chcą być w przyszłości odpowiedział, że chce zostać youtuberem lub vloggerem i umieszczać treści w internecie po to, by na nich zarabiać i być sławnym.

Kolejne miejsce na liście zajęły chęć zostania nauczycielem, zawodowym sportowcem lub muzykiem. Zaledwie co 11 proc. pytanych zadeklarowało, że chce zostać astronautą.

Wyniki prezentują się odmiennie w przypadku dzieci z Chin. Az 56 proc. z nich marzy o karierze astronauty.

Na kolejnych miejscach zalazł się zawód nauczyciela, który wybiera 52 proc. pytanych, muzyka i zawodowego sportowca. Odwrotnie niż w przypadku dzieci z USA i Wielkiej Brytanii najmniej interesująca dla młodych Chińczyków jest kariera youtubera lub vloggera.

Wyniki badania przeprowadzonego przez LEGO fot. arstechnica.com
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie LEGO fot. arstechnica.com

Dzieci były także pytane co sądzą na temat kolonizacji kosmosu i czy sami byli skłonni uczestniczyć w tym procesie.

O ile większość sądzi, że ludzkość będzie żyła także poza Ziemią i chce polecieć w kosmos to także w tym przypadku widać duże różnice między dziećmi z Zachodu i Chin.

Aż 96 proc. chińskich dzieci wierzy, że ludzkość będzie żyła poza naszą planetą, a 95 proc. zamierza czynnie uczestniczyć w procesie.

W przypadku dzieci z USA liczba odpowiedzi na te pytania wynosiła odpowiednio 66 i 68 proc., zaś w przypadku młodych Brytyjczyków 62 i 63 proc..

Badanie nie daje odpowiedzi skąd biorą się różnice między dziećmi na Zachodzie i w Chinach. Być może różnice tkwią w systemach edukacji.

Wynika z niego jednak, że ambicje chińskich dzieci będą pchały je w kierunku wyboru takich kierunków studiów, które mogą być użyteczne w eksploracji kosmosu, co powinno dać Chinom przewagę w kosmicznym wyścigu.

Źródło: arstechnica.com

Reklama / Advertisement

Comments are closed.