We Włoszech będą walczyli z „nomofobią”, czyli uzależnieniem od smartfonów. To pomysł „Ruchu 5 Gwiazd”

Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8

Wśród rozmaitych fobii ta przynajmniej jest realna. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Krajowe Stowarzyszenie Zależności od Technologii, połowa młodych Włochów w wieku od 15 do 20 lat kontroluje swoje smartfony średnio 75 razy dziennie.

Informacje mediów o tych wynikach wywołały reakcję polityków. Uzależnienie od „komórek” i internetu nazwano tu „nomofobią”, choć lepszym polskim terminem byłaby raczej patologia technologicznych natręctw. Nomofobia to jednak nowa choroba cywilizacyjna.

Ruch 5 Gwiazd (M5S) przedstawia w związku z tym w parlamencie projekt ustawy, która miałby zapobiegać i leczyć nomofobię (strach przed pozbawieniem dostępu do telefonu komórkowego). Ustawa proponuje szkolenia w zakresie profilaktyki, opieki nad uzależnionymi i wprowadzenie specjalnych programów do wykrywania przez rodziców ryzykownych zachowań swoich dzieci.

Ustawa przewiduje także wprowadzenie „edukacji świadomego korzystania z Internetu i sieci społecznościowych” w szkołach. Nomofobia, szczególnie dotykać ma ludzi młodych. Jej przejawem jest kompulsywne używanie smartfona, polegające np. na stałym monitorowaniu wiadomości, e-maili i sieci społecznościowych.

Źródło: AFP/ France Ouest

Reklama / Advertisement

Comments are closed.