Skarbówka w swoim żywiole. Wyciągną łapy po prezenty z wesel, urodzin i komunii. Sprawdzą imprezy 5 lat wstecz

Młoda para i hieny - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay/youtube
Młoda para i hieny - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay/youtube

Pary młode, jubilaci i solenizanci, właściwie każdy z nas musi mieć się na baczności. Ministerstwo Finansów stwierdza wprost – prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnym mogą być przedmiotem darowizny podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

To nie pierwszy raz, gdy informujemy o urzędniczych patologiach, jednak w tym przypadku, sprawa może być bardzo bolesna i dotykać praktycznie wszystkich Polaków. Większość z nas, prędzej czy później, otrzyma od swoich gości prezenty o większej wartości finansowej, a to może się wiązać z zapłaceniem podatku od spadków i darowizn.

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy – czytamy w interpretacji wydanej przez Ministerstwo Finansów.

W oficjalnym przekazie politycy natychmiast uspokajają, że kwoty od których zapłacimy podatek są wysokie. Dla przykładu dla I grupy podatkowej to 9 tys. 637 zł, jednak dziwnym trafem nikt nie wspomina, iż wręczane prezenty się kumulują. Urzędnicy mają bowiem prawo cofnąć się, aż o 5 lat, aby sprawdzić, cz aby na pewno w tym czasie nie dostaliśmy prezentów, których łączna wartość przekroczyłaby przedstawioną kwotę.

Według oficjalnych statystyk wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 mld zł. Trzeba przyznać, że jest to „łakomy kąsek” dla urzędników skarbówki.

Źródło: PAP / NCzas.com

Comments are closed.