Żydzi wyhodowali stek w laboratorium. Szykują się na podbój rynku mięsnego [VIDEO]

Stek z laboratorium/Fot. YouTube
Stek z laboratorium/Fot. YouTube

Izraelski startup Aleph Farms wytworzył w laboratorium „mięso” z komórek pobranych od zwierząt. Jak podkreślono, twórcy tego produktu brali pod uwagę obawy konsumentów związane ze zdrowiem, środowiskiem i tzw. dobrobytem zwierząt.

Na wytwarzane w laboratoriach są już hamburgery i kurczaki. Teraz izraelski start-up postanowił zostać pierwszą firmą, która wytworzy w laboratorium stek. Trwają także rozmowy z restauracjami wysokiej klasy w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Alpeh Farms chce wprowadzić swoje „mięso” na rynek w 2021 roku.

Na początku firma chce oferować niewielki stek opracowany z małej liczby komórek pobranych od krowy. Zieloni będą przeszczęśliwi, bowiem w ten sposób unika się uboju zwierząt. Nie stosuje się także antybiotyków.

Izraelski startup chce, aby jego produkt był dostępny od 2021 roku w ograniczonej liczbie restauracji, w ramach fazy próbnej. Następnym krokiem ma być oficjalne wprowadzenie w 2023 roku produktu w restauracjach, a później także w sklepach.

Na tym nie koniec. Następnym „wytworem” Aleph Farms ma być gruby stek z „właściwościami, które wszyscy znamy i lubimy” – podkreślała Neta Lavon, wiceprezes ds. badań i rozwoju.

Pojawiają się jednak problemy natury ekonomicznej. Porcja niewielkiego steku – cienkiego kawałka mięsa, które bardzo szybko się gotuje – kosztuje bowiem około 50 dolarów. Aleph Farms ma jednak nadzieję, że do 2021 roku obniży koszty produkcji i uzyskać poziom niewiele wyższy od cen steków oferowanych obecnie w restauracjach.

Docelowo Aleph Farms chce produkować steki na skalę masową, obniżyć ich ceny i sprawić, by ich sprzedaż była opłacalna także w tańszych restauracjach.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Aleph Farms Didier Toubia ujawnił, że firma chce zostać jednym z trzech największych producentów mięsa na świecie w ciągu 20 lat. Firma chce rzucić wyzwanie liderom rynku, takim jak Tyson Foods, który zainwestował w inny izraelski startup pracujący nad mięsem hodowlanym – Future Meat Technologies.

Według World Economic Forum, zapotrzebowanie na substytuty tradycyjnego mięsa rośnie. Analitycy szacują, że amerykański rynek mięsa na bazie roślin do 2035 roku może być wart nawet 100 mld dolarów.

Jak podaje Good Food Institute, liczba startupów produkujących mięso laboratoryjne wzrosła z czterech pod koniec 2016 roku do ponad 24 w roku ubiegłym.

Źródło: weforum.org

Reklama / Advertisement

Comments are closed.