Pełna ochrona konsumencka dla przedsiębiorców! Rząd w końcu uznał, że małe firmy też mają swoje prawa  

Terminal płatniczy / fot. PAP
Terminal płatniczy / fot. PAP
REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyskają nowe prawa. Niezależnie od tego, czy kupią towar na firmę, czy na zwykły paragon, przysługiwało im będzie np. prawo do zwrotu w ciągu 14 dni i rękojmia.

Ochrona konsumencka dla przedsiębiorców jest jednym z pomysłów w Pakiecie Przyjazne Prawo. Przepisy mogą wejść w życie 1 czerwca 2020 r.

REKLAMA

Przeciwko projektowi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii sprzeciwiały się Ministerstwo Sprawiedliwości, Rządowe Centrum Legislacji oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które nie były entuzjastycznie nastawione do zrównywania praw konsumentów i przedsiębiorców.

Co właściciele małych firm, którym najtrudniej utrzymać się na rynku, zyskają na zmianach? Będą mieli uprawnienia konsumentów pod względem zwrotu towaru w ciągu 14 dni, jeśli umowa została zawarta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, co w praktyce najczęściej oznacza zakup towaru przez Internet.

Ponadto będą im przysługiwać takie same uprawnienia z tytułu rękojmi jak zwykłym konsumentom. Daje to możliwość np. powołania się na domniemanie istnienia wady fizycznej już przy wydaniu rzeczy, jeżeli wada została stwierdzona przed upływem roku od tej daty. Dzięki temu można łatwiej reklamować niepełnowartościowe towary.

Ochrona dotyczyłaby również klauzul abuzywnych, czyli zabronionych, działających na niekorzyść kupującego, pozbawiających go – jeśli nieopatrznie podpisze taką klauzulę – pewnych praw. Ochrona konsumencka dla przedsiębiorców obowiązywałaby jednak w sytuacji, gdy zawarta umowa nie posiada zawodowego dla samozatrudnionego charakteru, wynikającego z przedmiotu wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Eksperci pozytywnie oceniają objęcie ochroną prawa konsumenckiego osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, twierdzą, że rząd wreszcie przypomniał sobie, iż mikro i mali przedsiębiorcy stanowią ok. 96 proc. wszystkich firm w Polsce.

Źródło: bezprawnik.pl / rp.pl

REKLAMA