
Żebractwo jest w tym afrykańskim kraju teoretycznie zakazane. Tymczasem akurat ta dziedzina rozwija się bardzo dynamicznie, poszerza obszary działania i okazuje się coraz bardziej kreatywna. To nie tylko uliczna plaga Bamako, ale społeczna ewolucja. Żebractwo jest już sektorem, który daje największe zatrudnienie w całym kraju.
Tradycyjnie upatrywano kiedyś w żebrakach pewien element pozytywny. Miało ono np. aspekt edukacyjny, było przykładem zachęcającym do pracy, pokory, oszczędności. Dodatkowo uczyło społeczeństwo solidarności.
W muzułmańskim Mali istniał też religijny nakaz dawania jałmużny, co tworzyło pewną tradycję. Teraz żebractwo stało się bezwzględnym biznesem, balansującym na krawędzi przestępczości i przekraczającym coraz częściej granice złodziejstwa.
Je veux juste savoir comment elle arrive à le faire 🤔🤔🤔
Les artistes de la mendicité ! !
Casablanca ! ! pic.twitter.com/jKI4VyNoyO— hammza (@hammza2420) July 23, 2019
Pojawiły się dwie grupy żebraków, tych których naprawdę zmusza do tego życiowa sytuacja i „zawodowców”, którzy mają opracowane różne techniki maksymalizacji zysków, potrafią udawać upośledzenie, posiłkować się w tym procederze małymi dziećmi, a nawet tworzyć całe scenariusze działań wymuszających datek.
W Mali mówi się o grupie „zawodowych żebraków”, która gwałtownie rośnie w dużych miastach. Tworzą się tu całe gangi. Sprzyja temu niestabilna sytuacja polityczna kraju. Chociaż żebractwo jest obecne w wielu krajach, to w Mali stało się niemal „sektorem” gospodarki.
Pauvreté , mendicité , charité au Sénégal: a quand le réveil …. ? La morale religieuse ?Les valeurs de charité, d’humanité ? A quand les solutions… ? pic.twitter.com/JRx5hGguN2
— Concerned Citizen®🇸🇳221 (@raia_husika) June 4, 2019
Jednocześnie następuje zmiana jednak i postrzeganie tej grupy, która nie jest już uważana za ludzi wykluczonych, ale za pasożytujących cwaniaków. W taki sposób owi „zawodowcy” powoli wykańczają tak starą przecież i pewnym aspekcie potrzebną profesję.
La mendicité : premier secteur employeur au Mali https://t.co/OjLtx4OEcd @maliactu pic.twitter.com/b0s6ir7vj5
— L'important (@Limportant_fr) July 26, 2019
Źródło: MaliActu.net