Sankcje i niskie ceny ropy nie przeszkodziły. Rezerwy walutowe Rosji przekroczyły poziom sprzed aneksji Krymu

Złoto fot. Pixabay.com / Władimir Putin fot. Kremlin.ru
Złoto fot. Pixabay.com / Władimir Putin fot. Kremlin.ru
REKLAMA

Rezerwy walutowe Rosji są obecnie wyższe niż przed kryzysem spowodowanym ucieczką kapitału po anektowaniu Krymu. To obecnie czwarte najwyższe rezerwy walutowe na świecie.

Dane Centralny Bank Federacji Rosyjskiej pokazują, iż rezerwy walutowe Rosji wynoszą obecnie 520,3 miliarda dolarów.

REKLAMA

Kryzys wywołany aneksją Krymu w 2014 roku spowodował ucieczkę inwestorów i radykalne osłabienie rosyjskiej waluty. Nałożyły się na to spadki cen na rynku ropy.

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej w początkowym okresie próbował interweniować na rynku ale skutek był odwrotny od zmierzonego. Rosja straciła na tych transakcjach ponad 150 mld dolarów zanim ogłosiła, że nie będzie bronić rubla.

Mimo obowiązujących sankcji oraz utrzymujących się niskich cen ropy naftowej i gazu, które stanowią większość dochodów tego kraju z tytułu eksportu, począwszy od 2015 roku rezerwy walutowej Rosji systematycznie rosły.

Rosyjski bank centralny zmienił też znacząco strukturę swoich rezerw. Przez ostatnie lata nabywał duże ilości złota, które stanowi teraz aż 19,23 proc. jego rezerw.

Rosja jest obecnie na 4. miejscu na liście krajów z największymi rezerwami walutowymi. Największe rezerwy posiadają Chiny, Japonia i Szwajcaria.

Rezerwy walutowe Rosji w mld dolarów fot. tradingeconomics.com
Rezerwy walutowe Rosji w mld dolarów fot. tradingeconomics.com
REKLAMA