Niecodzienny widok na niebie nad Poznaniem. Potężny amerykański samolot krążył nad miastem [VIDEO]

Samolot C-17 Globemaster III z 446th Skrzydła Transportowego fot. USAF Technical Sergeant James E. Lotz
Samolot C-17 Globemaster III z 446th Skrzydła Transportowego fot. USAF Technical Sergeant James E. Lotz

No lotnisku Ławica w Poznaniu wylądował amerykański samolot transportowy C-17 Globmaster III. Wcześniej gigant krążył nad miastem wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Nie wiadomo jaki ładunek przewoził.

Lądowanie samolotu miało miejsce w godzinach porannych. Błażej Patryn, rzecznik lotniska Ławica poinformował, że była to niezapowiedziana wizyta ale takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości. Loty są związane z obecnością amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Według Patryna C-17 Globmaster III odleciał do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu ale jest duża szansa, że wkrótce pojawi się ponownie w Poznaniu będzie więc okazja aby znowu zobaczyć go nad miastem.

Boeing C-17 Globemaster III to ciężki wojskowy samolot transportowy wykorzystywany przez amerykańską armię. Długość samolotu to 53 metry, rozpiętość skrzydeł wynosi niemal 52 metry.

Przedział ładunkowy jest długi na 28 metrów, szeroki na 5,5 metra i wysoki na 3,76 metra. Samolot może przewieźć ładunek o masie 77 ton lub 100 żołnierzy. Na jego pokładzie może być przewożony nawet czołg M1A2 Abrams.

Źródło: wtk.pl/Radio Poznań

Reklama / Advertisement