Niemiecka prasa: kryzys irański ujawnił słabość Europy. „Nie jesteśmy w stanie nic zrobić”

Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej/fot. Twitter Tasnim
Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej/fot. Twitter Tasnim
REKLAMA

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. „Sueddeutsche Zeitung” zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.

„Amerykanie poprosili sojuszników, w tym Niemcy, o udział w misji morskiej, którem celem jest ochrona szlaków handlowych przebiegających przez cieśninę Ormuz u wybrzeży Iranu. Misja ma chronić żeglugę, ale jest też elementem strategii (prezydenta USA) Donalda Trumpa polegającej na wywieraniu maksymalnej presji na Iran. Jej celem jest zmuszenie Teheranu do ustępstw w sprawie porozumienia atomowego” – relacjonuje lewicowo-liberalny „SZ”.

REKLAMA

„Według rządu RFN ta polityka jest niewłaściwa i dlatego odmawia on udziału w operacji. Jednocześnie uważa jednak, że ochrona szlaków morskich jest ważnym zadaniem. Trudno nie przyznać, że pytanie Amerykanów jest w tej sytuacji uzasadnione: kto wobec tego ma ochraniać te szlaki?” – pisze monachijski dziennik.

Przez jakiś czas wydawało się, że uda się znaleźć europejską odpowiedź na irańskie wyzwanie. Wielka Brytania przez jakiś czas brała pod uwagę możliwość misji z udziałem Francji i Niemiec. Obecnie najwyraźniej nie jest już zainteresowana tą opcją – czy to z powodu trudności, z jakimi zetknęła się, próbując przekonać do niej Berlin i Paryż, czy dlatego, że nowy brytyjski premier Boris Johnson szuka zbliżenia z USA.

„To pokazuje jednak, że Niemcy, Francja i Wielka Brytania nie są w stanie zaproponować alternatywy dla pomysłów Trumpa. Przedmiotem maksymalnej presji jest Iran, ale obnaża ona też słabość Europy” – konstatuje „SZ”.

Konserwatywny „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z kolei ostro krytykuje niemieckich socjaldemokratów, którzy odrzucili udział w misji, by nie mieć nic wspólnego z Trumpem.

„Partia współodpowiedzialna za rządy nie może zachowywać się tak, jakby z powodu Trumpa była zwolniona z myślenia o zabezpieczeniu niemieckich interesów w tak ważnym miejscu na świecie. Jest to polityczny oportunizm i zdejmowanie z siebie odpowiedzialności” – krytykuje dziennik z finansowej stolicy Niemiec nad Menem.

„Również czołowi politycy SPD regularnie mówią o odpowiedzialności Niemiec w świecie. Nie wystarczy (jednak) wskazać oskarżycielsko na Trumpa, kiedy w grę wchodzi wolność i bezpieczeństwo na morzu. Sytuacja w Zatoce Perskiej jest napięta. I właśnie dlatego wymaga to dyskusji i wyważenia interesów” – postuluje „FAZ”.

Berliński „Tagesspiegel” uważa, że ryzyko eskalacji konfliktu jest zbyt duże i nie należy wysyłać tam niemieckich żołnierzy.

„Czy przepychanka o brytyjski i irański tankowiec naprawdę jest wystarczającym powodem, żeby podejmować takie ryzyko?” – pyta liberalny dziennik i przypomina, że Iran ma ogromne wpływy w regionie, dzięki którym mógłby go pogrążyć w chaosie. Rebelianci Huti w Jemenie, Hezbollah w Libanie, szyici w Iraku – wymienia tylko niektóre opcje, jakimi może się posłużyć Teheran.

„Tagesspiegel” porównuje obecną sytuację do tej sprzed wybuchu I wojny światowej, kiedy „lunatycy wpakowali Europę w konflikt”. „Nie jest ona identyczna. Ale gdyby fantaści, którym nie udało się zmusić dyktatorskiego reżimu do posłuchu za pomocą sankcji, doprowadzili teraz do katastrofy, byłaby to równie gorzka puenta” – konkluduje.

Ambasada USA w Berlinie poinformowała we wtorek, że Waszyngton zwrócił się do Berlina z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, przez którą przepływa około 1/5 światowego transportu ropy naftowej. Niemiecki MSZ oświadczył, że nie należy się spodziewać udziału kraju w operacji pod dowództwem USA.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w regionie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Wcześniej – na początku lipca – u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię.

źródło: PAP

REKLAMA