
W sobotę wybuchły starcia między policją a grupą osób protestujących przeciwko brutalności policji w Nantes na północnym zachodzie Francji po tym jak odnaleziono zwłoki młodego mężczyzny, który zaginął na rozpędzonym przez funkcjonariuszy koncercie.
W ciągu dnia w Nantes odbyły się różne wydarzenia upamiętniające 24-letniego Steve’a Canico, a także kilkusetosobowa manifestacja zwołana przez krytyków policji, zarzucających jej nadmierne stosowanie siły.
Niewielka grupa demonstrantów, z których część miała maski lub naciągnięte na twarz chusty, użyła krzeseł do wzniesienia barykady na jednym z miejskich placów i podpaliła stertę śmierci, prowokując policję – wynika z relacji francuskiej telewizji.
French police clash with protesters in Nantes after festival-goer's death https://t.co/m70zXDl12X pic.twitter.com/uAxp0Cf5Jx
— FRANCE 24 (@FRANCE24) August 3, 2019
Przed demonstracją władze Nantes prewencyjnie zablokowały dostęp do niektórych części śródmieścia, obawiając się aktów przemocy ze strony chuliganów oraz antyrządowego ruchu „żółtych kamizelek”, który w mediach społecznościowych nawoływał do przyłączenia się do sobotniej demonstracji.
24-letni Canico zaginął w nocy z 21 na 22 czerwca podczas koncertu muzyki techno pod gołym niebem nad Loarą w Nantes. Policja interweniowała, ponieważ organizator koncertu nie zakończył go mimo upływu uzgodnionego z władzami terminu. Do rozproszenia opornych uczestników koncertu funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Czternaście osób wpadło do rzeki. Z powodu zastosowanych metod policja była oskarżana o brutalne działania.
Ciało Canico wyłowiono z Loary po 38 dniach, około kilometra w dół rzeki od miejsca, w którym zaginął. Odnalezienie zwłok poprzedziło pięć tygodni protestów i kampanii w mediach społecznościowych pod hasłem „Gdzie jest Steve”.
We wtorek premier Francji Edouard Philippe opublikował raport, z którego wynika, że nie wykryto związków między interwencją policji na koncercie i zaginięciem Canico.
Protest against police brutality turns violent in #Nantes pic.twitter.com/uXnGiisCl8
— Ruptly (@Ruptly) August 3, 2019
Francja. 03.08.2019. Nantes. Europejska "demokracja".
France. 03/08/2019. Nantes. European 'democracy'. pic.twitter.com/zwbMkeAWRJ— Mag (@czarymarybum777) August 3, 2019
SERIOUS RIOTING IN #FRANCE MET WITH BRUTAL FORCE
Protestors in The French City Of #Nantes Have Been Met With A Merciless Response From Riot Police . Ironically The Protest Was Against Police 'Brutality' Which Resulted In A 24 Yr Old Drowning After Being Gassed In An earlier riot pic.twitter.com/yYdUEmA7nK— TONYINBHAM (@TT0121) August 3, 2019
![UPA i żołnierze niezłomni. Skandaliczne słowa wiceministra z Polski 2050. Sommer: „Powinien wylecieć z posady natychmiast” [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/andrzej-szeptycki-nczas-100x70.jpg)







