Niemal połowa zawodów może zniknąć w ciągu 10 lat! Jaki będzie pracownik przyszłości?

zdj. ilustracyjne. Foto: pexels
zdj. ilustracyjne. Foto: pexels
REKLAMA

Według 15% badanych internautów zachodzące zmiany technologiczne i gospodarcze, otwierają przed nimi nowe możliwości na rynku pracy.

Grupa osób uważających, że podoła nowym wyzwaniom zawodowym, przekonanych, że ich praca się nie zmieni, a także niepokojących się swoją przyszłością na rynku pracy jest dość zbliżona i oscyluje pomiędzy 20 a 23% respondentów.

REKLAMA

Wśród przeanalizowanych przez Indeed Hiring Lab zawodów, na które najszybciej rośnie popyt w dużych metropoliach, znalazły się m.in. takie profesje, jak:

  • ABA therapist  – Applied Behavior Analysis to rodzaj terapii, która koncentruje się na poprawie określonych zachowań, jak umiejętności społeczne, komunikacja,
  • visual designer,
  • machine learning engineer,
  • regulatory affairs manager.

Nawet na przestrzeni jednego pokolenia zawody, ich nazwy i zakres poszukiwanych kompetencji bardzo mocno się zmieniają. Według szacunków 65% dzieci urodzonych po 2007 r. będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Dodatkowo, według McKinsey Global Institute, w ciągu najbliższej dekady zmieni się radykalnie zapotrzebowanie na określone umiejętności. O ile do 2030 r. liczba godzin poświęcanych na prace fizyczne i manualne spadnie o 14%, to w przypadku prac wykorzystujących umiejętności związane z technologiami liczba godzin wzrośnie o 55% w stosunku do 2016 roku.

Jakie zatem kompetencje powinno się kształcić już dziś, by przygotować siebie oraz swoje dzieci na przyszłość w kontekście dynamicznych zmian na rynku pracy i zmian zawodów?

Wiele badań jakościowych, prowadzonych przez Infuture Hatalska Foresight Institute, wskazuje na konieczność kształcenia umiejętności w szeroko pojętych kategoriach z obszaru STEM – science, technology, engineering, math (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). Jak wynika z prognoz infoShare Academy, w 2020 r. na całym świecie będzie brakowało ok. miliona osób z wykształceniem z tego obszaru.

W zawodach, które bazują na umiejętnościach STEM, zatrudnienie (tylko w USA) w ciągu ostatniej dekady wzrosło o 24,4% w stosunku do innych branż, w których wzrost ten sięgnął ok. 4%. Obecnie na rynku pracy są to szczególnie cenni i poszukiwani specjaliści, co widać także w Polsce, gdzie zapotrzebowanie na programistów nieustannie rośnie.

Analiza danych pozyskanych od respondentów wskazuje, że są trzy scenariusze o stosunkowo najwyższym prawdopodobieństwie, które sprawdzą się w przyszłości: konieczność wielokrotnego przebranżawiania się w ciągu życia (56%), nasilenie cyberataków powodujących główne zagrożenie dla branż i gałęzi gospodarki (57%) oraz nadanie nowej wartości pracy rąk, co oznacza, że w coraz bardziej zautomatyzowanym i technologicznym świecie praca rąk, rzemiosło, małe manufaktury nabiorą nowej wartości, będą doceniane i bardziej wartościowe (54%).

Źródło: Infuture Hatalska Foresight Institute

REKLAMA