Wiceminister zdrowia Izraela oskarżany o korupcję i ukrywanie pedofilii

Litzman i Leifer Fot. Twitter
REKLAMA

Były minister zdrowia i lider religijnej partii Yahadout HaTorah (Zjednoczony Judaizm Tory) Jaakov Litzman został oskarżony o działania korupcyjne i wywieranie presji na pracowników ministerstwa w celu uniemożliwienia ekstradycji Malki Leifer oskarżanej w Australii o pedofilię.

Litzman jest oskarżany o łapownictwo w zamian za pomoc w uniknięciu ogłoszenia upadłości firmy działającej w domenie agrobiznesu, która łamała normy sanitarne. Druga sprawa dotyczy Malki Leifer, byłej dyrektorki ultraortodoksyjnej szkoły dla dziewcząt w Australii.

REKLAMA

Została ona oskarżona o 74 przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci. Schroniła się w Izraelu, który negatywnie opiniował wnioski o jej ekstradycję. Litzman jest podejrzany, że wywierał naciski na urzędników, by zmieniali diagnozy badań psychiatrycznych, tak by uznawano Leifer za niezdolną do ekstradycji ze względu na stan zdrowia.

Policyjne śledztwo zebrało dowody w obydwu sprawach, ale decyzja o postawieniu Litzmana w stan oskarżenia zależy teraz od prokuratora generalnego Avichai Mandelblita. Sprawa Leifer nie była tu wyjątkiem. Minister roztaczał dość dziwną opiekę nad innymi pedofilami.

Jeszcze w ubiegłego roku Trzynasty Kanał TV ogłosił, że wiceminister pomógł co najmniej dziesięciu sprawcom przestępstw seksualnych w poprawie warunków ich odbywania kary, opieki psychiatrycznej, otrzymywania przepustek do domu, wcześniejszych zwolnieć, itp.

Malka Leifer jest związana ze społecznością religijną którą kieruje Litzmam i z tym odłamem była też powiązana ultraortodoksyjna szkoła Adass Israel Girls w Australii, w której była zatrudniona od 2000 roku. Kiedy pojawiły się wobec niej w 2008 roku oskarżenia o molestowanie dzieci, kierownictwo szkoły szybko wsadziło ją w samolot lecący do Izraela razem z ósemką jej rodzonych dzieci.

Sąd w Melbourne w 2012 r. złożył wniosek o jej ekstradycję. Dwa lata później została aresztowana w Izraelu, ale została zwolniona i odesłana do domu. Sędziowie uznali ją za niezdolną do procesu i ekstradycji. Była ponownie zatrzymana w lutym 2018 r. Policja zakwestionowała jej chorobę na podstawie dostarczonych przez prywatnych detektywów dowodów.

Proces został jednak odroczony na kolejny rok, a biegły dr Jacob Charnes trzykrotnie zmieniał zdanie na temat możliwości ekstradycji Leifer. Ostatecznie ​​nie zalecił postawienia jej w stan oskarżenia. Nowy proces w tej sprawie ma się odbyć w Jerozolimie 23 września.

Źródło: Times of Israel

REKLAMA