Naukowcy opracowali szczególnie skuteczne ćwiczenia na schudnięcie! Zobacz co trzeba robić, aby nie dać się „genom otyłości”

Biegająca kobieta/fot. Pixabay
Biegająca kobieta/fot. Pixabay

Osoby, które odziedziczyły geny zwiększające ryzyko otyłości, mają szansę na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Naukowcy z Tajwanu opracowali ćwiczenia, które są szczególnie skuteczne w przypadku genetycznych predyspozycji przyczyniających się do nadwagi.

Ogromne trudności z kontrolowaniem epidemii otyłości wynikają z interakcji pomiędzy genetyką a stylem życia. Jako antidotum lekarze często zalecają ćwiczenia fizyczne. Nie jest jednak jasne, które z nich najskuteczniej ograniczają przyrost masy ciała u osób z genami zwiększają prawdopodobieństwo otyłości.

Naukowcy z National Taiwan University przebadali blisko 18,5 tys. dorosłych Chińczyków Han w wieku od 30 do 70 lat. Analizowali interakcje między profilem genetycznym badanych osób a preferowanym przez nie rodzajem aktywności fizycznej. Szczególną uwagę zwracali na takie czynniki, jak wskaźnik masy ciała (BMI), procentowa zawartość tkanki tłuszczowej i stosunek talii do bioder.

Badacze odkryli, że regularnie uprawiany jogging jest najlepszym rodzajem ćwiczeń w leczeniu i prewencji otyłości. Oprócz biegania, także wspinaczka górska, marsze, spacery oraz niektóre rodzaje tańca i długie praktyki jogi skutecznie zmniejszały BMI u osób predysponowanych do otyłości.

Autorów pracy zaskoczyło natomiast, że zarówno jazda na rowerze, ćwiczenia rozciągające, czy pływanie, jak i tzw. Dance Dance Revolution (DDR) nie przeciwdziałały genetycznym skłonnościom do otyłości.

Przeprowadzone przez nas badanie sugeruje, że jeśli chodzi o otyłość, to genetyka nie jest wyrocznią. Nasze „genetyczne przeznaczenie” można skutecznie zmienić poprzez regularne wykonywanie kilku konkretnych rodzajów ćwiczeń. Ponieważ otyłość nadal stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych są nie do przecenienia – podsumowują naukowcy z National Taiwan University.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl