Ukraina doczekała się wolnościowego rządu? Zełenski zapowiada legalizację hazardu i znaczne obniżenie podatków

Wołodymyr Zełenski fot. president.gov.ua
Wołodymyr Zełenski fot. president.gov.ua

Szykują się kolejne, liberalne zmiany na Ukrainie. Urzędujący od około trzech miesięcy Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego pobytu w Turcji zapowiedział legalizację hazardu i szereg zmian podatkowych, które ułatwić mają prowadzenie biznesu.

– Szczerze mówiąc, myślę, że mamy okazję stworzyć u nas Las Vegas. Społeczeństwo nie miałoby nic przeciwko temu, i podatki by płaciło. Trzeba dać szansę jakiemuś miastu, jakiemuś terytorium i tam otworzyć to wszystko – mówił Zełenski.

Obecnie na terenie całego kraju istnieje przepis o zakazie działalności kasyn i punktów hazardowych w obrębach miast. Przepis ten jest jednak martwy, ponieważ bardzo popularnym procederem jest otwieranie „punktów rozrywki”, w imitują punkt gier losowych.

Według Zełenskiego nadszedł czas na zmiany i początkowo mają one objąć 5-gwiazdkowe hotele. Docelowo jednak całość działalności hazardowych ma być w pełni legalna.

To nie pierwsza zapowiedź liberalnych zmian, które czekają obywateli. Kilka dni wcześniej Wołodymyr Zełenski zapowiedział, iż po zaprzysiężeniu nowej Rady Najwyższej przedstawi bardzo konkretną listę zmian w prawie. Mowa jest między innymi o zalegalizowaniu medycznej marihuany, choć część ekspertów wskazuje, iż prezydent może pokusić się nawet o legalizację miękkich narkotyków na wzór czeski.

Bardzo poważne zmiany mają dotyczyć również administracji państwowej oraz przepisów gospodarczych. Partia „Sługa Narodu” do wyborów szła bowiem z zapowiedzią liberalizacji prawa i ułatwień dla przedsiębiorców.

Źródło: 112.ua / NCzas.com